Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzarea unei case mostenite in care este si un minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzarea unei case mostenite in care este si un minor

am mostenit o locuinta dupa decesul sotului eu (mama) si cele doua fice ale mele una are 18 ani iar una are 10ani .Va rog sa mi spune ti daca se poate ,doresc sa vindem si totodata sa cumpar alta pt mine si fete
Se poate vinde insa aveti nevoie de numirea unui curator de catre autoritatea tutelara pentru minor. Notarul care va perfecta actele se va ocupa si de adresa catre autoritatatea tutelara prin care se desmneaza curatorul. Banii vor fi pusi intr un cont pt minor si BOR fi intrebuintati tot cu acordul autoritatii tutelare atunci cand veti cumpara o alta locuinta , unde minorul va fi coproprietar.
curatorul poate sa fie bunica materna sau trebuie o persoana straina?
in momentul de fata extista un curator bunica materna - a fost necesar la succesiune poate fi acelasi?
Poate fi bunica, nu puteti fi dvs atat! Notarul in demersul sau va cere numirea curatorului in persoana in care dvs aveti incredere. Pentru fiecare act juridic se emite o alta dispozitie de curator. Deci si pentru vanzare alta!
ContSters250994, utilizator
pt curator in vederea vanzarii trebuie sa merg in instanta sau se poate tot la notar cu autoritatea turelara