avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Nu se mai poate institui curatela de catre primarie?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Nu se mai poate institui curatela de catre primarie?

Buna ziua!
As dori sa stiu daca se mai poate institui curatela prin dispozitia primarului.
Exista ceva zvonuri,dupa Noul Cod Civil ,cum ca s-ar institui curatela doar prin hot.judecatoareasca.
Este adevarat?
Va multumesc pt.timpul acordat!
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 07:55, 26 Octombrie 2011
Conform art.179 din Codul Civil curatele se instituie de instanta de tutela.
curatela se instituie conform codului familiei. :)
titlul III cap. 3
Ultima modificare: Marți, 27 Septembrie 2011
mihaicalinescu2005, utilizator
Conform noului Cod Civil Legea 4/1953, adica vechiul Cod al Familiei este abrogata. De aici si nebunia.
Exista un raspuns concret?DA sau Nu?
Cititi art.178-179 din noul Cod Civil si va dumiriti singur/a. Scrie ,,instanta de la domiciliu,,. Prin instanta toata lumea intelege judecatorie. Poate legiuitorul prin instanta intelege si autoritatea tutelara din cadrul SPLASului. Din pacate nu are abrevieri ca sa inteleaga tot romanul la ce institutii ne aliniem mai nou. Asa ca deocamdata dam doar cu presupusul.

Alte discuții în legătură

Protocol între judecãtorie ºi primãrie privind delegarea cãtre autoritatea tutelarã a competenþelor de instituire a curatelei ºi tutelei raileanuaureliacarmen raileanuaureliacarmen Am si eu o intrebare legata de noul Cod Civil. Vi se pare legal incheierea unui protocol intre judecatorie si autoritate tutelara, in sensul ca autoritatea ... (vezi toată discuția)
Vanzarea unei case mostenite in care este si un minor liamovila liamovila am mostenit o locuinta dupa decesul sotului eu (mama) si cele doua fice ale mele una are 18 ani iar una are 10ani .Va rog sa mi spune ti daca se poate ,doresc ... (vezi toată discuția)
Numirea tutorelui în cazul punerii sub interdicție Andreea Istrate Andreea Istrate Conform noului cod civil, instanta de judecata numeste direct tutorele, dar conform codului familiei, este numit de autoritatea tutelara. Ce se aplica in ... (vezi toată discuția)