Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Nu se mai poate institui curatela de catre primarie?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Nu se mai poate institui curatela de catre primarie?

Buna ziua!
As dori sa stiu daca se mai poate institui curatela prin dispozitia primarului.
Exista ceva zvonuri,dupa Noul Cod Civil ,cum ca s-ar institui curatela doar prin hot.judecatoareasca.
Este adevarat?
Va multumesc pt.timpul acordat!
Conform art.179 din Codul Civil curatele se instituie de instanta de tutela.
curatela se instituie conform codului familiei. :)
titlul III cap. 3
mihaicalinescu2005, utilizator
Conform noului Cod Civil Legea 4/1953, adica vechiul Cod al Familiei este abrogata. De aici si nebunia.
Exista un raspuns concret?DA sau Nu?
Cititi art.178-179 din noul Cod Civil si va dumiriti singur/a. Scrie ,,instanta de la domiciliu,,. Prin instanta toata lumea intelege judecatorie. Poate legiuitorul prin instanta intelege si autoritatea tutelara din cadrul SPLASului. Din pacate nu are abrevieri ca sa inteleaga tot romanul la ce institutii ne aliniem mai nou. Asa ca deocamdata dam doar cu presupusul.