Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... buna ziua - demitere jurist primărie
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

buna ziua - demitere jurist primărie

cum poate fi demis juristul primariei
Are calitatea de funcționar public sau personal contractual ?
În organigrama este funcționar public doar ca ea zice ca este contractual iar contractul nu este înregistrat la itm
Trebuie sa ne precizati exact, intrucat sunt situatii diferite ...
pai daca este functionar public cine il demite iar daca nu este functionar public cine il demite in amindoua cazuri este ca nu a semnat condica de prezenta
Demitere este doar un fel de a spune ca va inceta raportul de serviciu/raportul de munca.

Indiferent de calitatea ce o are,in cazul absentelor nemotivate, incetarea raportului de serviciu/raportului de munca nu poate fi efectuata decat dupa cercetarea disciplinara prealabila.

Legea 188/1999
art.101
(1) Destituirea din funcția publică se dispune, în condițiile art. 78, prin act administrativ al persoanei care are competența legală de numire în funcția publică, ca sancțiune disciplinară aplicată pentru motive imputabile funcționarului public, în următoarele cazuri:
a) pentru săvârșirea repetată a unor abateri disciplinare sau a unei abateri disciplinare care a avut consecințe grave;
.....