Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... O persoana fizica presteaza servicii pe conventii ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

O persoana fizica presteaza servicii pe conventii civile

O persoana fizica presteaza servicii de salarizare intr-o singura luna, fara a fi angajat. Se poate incheia o conventie civila intre institiea beneficiara si persoana fizica care presteaza serviciile? ce contributii se retin la conventia civila si prin ce declaratie fiscala se inregistreaza?
george-neagu, moderator
Nu mai sunt conventiile civile.Doar contractul de munca sau pfa-ul.
george-neagu, moderator
Se poate incheia contract de prestari servicii, daca activitatea este ocazionala.
Buna ziua, pentru contractul de prestari servicii incheiat cu o persoana fizica neautorizata, ce contributii datoreaza societatea si ce declaratii fiscala trebuie depuse la ANAF?
Asociatia de proprietari are angajat ingrijitor cu CIM. Pentru perioada efecturii concediului de odihna al ingrijitorului asociatia poate incheia contract de prestari servicii(conventie civila ) cu o persoana neautorizata asigurand astfel prestatia in continuare a activitatii de curatenie pe acesta durata?