Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Atributii presedinte asociatie bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Atributii presedinte asociatie bloc

Presedintele unei asociatii de bloc cu 60 apartamente are dreptul sa fie si casier? In legea 196/2018 nu este stipulat ca ar avea dreptul sa incaseze.....
Ipoteza mentionata de dv in care presedintele de asociatie sa exercite concomitent si alte responsabilitati,in cadrul aceleiasi asociatii de proprietrai genereaza automat stare de incompatibilitate,deoarece presedintele de asociatie este reprezentantul legal al asociatiei care este factor decizional,pe cand casierul este factor executional
Exercitarea concomitent a celor 2 responsabilitati de catre o singura persoana in cadrul aceleiasi asociatii de proprietari ridica evident suspiciuni asupra obiectivitatii si impartialitatii verificarii activitatii de casier realizata de catre aceiasi persoana in calitate de presedinte de asociatie
AGA a desemnat președintele sa facă și încasări.Ce este de făcut?
Adunarea generală a stabilit să facă președintele și încasări. Ce a emis de făcut în acest caz? Facem o noua adunare ?
Nu se face nicio adunare daca a fost ales presedinte ci renunta ca sa za exprim asa la functia de casier .
Daca functia de casier este mai banoasa , atunci renunta la presedentie si se organizeaza o noua adunare generala pentru ca nu este asa , a demisionat presedintele
Mulțumesc.