Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Revânzare produse
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Revânzare produse

Buna ziua. Este posibil (legal) sa achizitionezi carti pe de la o librarie si apoi sa le revinzi in mediul online. Sau ai nevoie de acordul scris al autorului (autorilor)? Multumesc anticipat !
cartile pe suport hartie se pot revinde fara restrictii, cu exceptia seriilor limitate, sau a celor cu regim special. dar acestea se distribuie pe canale controlate
Mulțumesc pentru răspuns dle Dimitriu! Aceste cărți nu intră sub incidența drepturilor de autor, în condițiile în care doar se revând?
cand cineva cumpara o carte tiparita, el plateste inclusiv dreptul de autor, in acest fel, cumparatorul devine proprietar al cartii, deci o poate revinde in forma in care a cumparat-o.
interdictiile aferente dreptului de autor se pot referi la multiplicarea operei (faceti 100 copii ale cartii cumparate, pe care le vindeti; acest lucru e ilegal), sau la utilizarea in alte scopuri decat cele declarate, etc.
adriandimitriu, utilizator