avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 658 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia unica 2019
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia unica 2019

Buna ziua as dori cateva informatii despre declaratia unica pentru 2019.
In cazul unui PFA care a fost infiintat in 2018 (una a 4-a mai exact) s-a depus atunci declaratia unica si nu s-a optat pentru plata CAS / CASS, s-a stabilit un venit estimativ sub plafon.
acuma pe 2019 daca respectiva PFA doreste sa plateasca CAS / CASS si se depune inainte de 15 martie 2019 D.U. atunci in acest caz cum se stabileste plata contributiilor pentru stat
pentru CASS se calculeaza astfel ? 2080 x 6 (luni pentru ca se depunde inainte de 15 martie) = 12 480 x 10% = 1 248 lei (aceasta este toata suma datorata pentru anul 2019 in cazul CASS?
in cazul CAS se calculeaza astfel ? 24.960 lei x 25% = 6.240 lei (aceasta este toata suma datorata pentru anul 2019 in cazul CAS?
in ultimul caz Impozitul pe venit se calculeaza astfel ? exemplu:
-Venit brut 12 000 lei
-Cheltuieli deductibile 7 000 lei
-Vbrut - Ch ded = 5 000 lei Venit net (la care aici se aplica o cota de 10% sau 16%?
in cazul cotei de 10% = impozit 500 lei

Ultima intrebare dupa acest caz total datorat la ANAF sunt urmatoarele ?
1 248 lei (CASS) + 6 240 lei (CAS) + 500 lei (impozit pe venit) = Total 7 988 lei ??
Va rog frumos daca este corect aceasta procedura, sau daca am gresit cu ceva sa-mi spuneti unde si ce anume.
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 11:29, 6 Martie 2019
In declaratia unica pe care o veti depune acum pana pe 15 martie 2019 veti completa in prima parte inchiderea anului 2018 cu datele din registrul de evidenta fiscala a impozitul pe venit pentru 2018 si fara contributii sociale.
In partea a doua a declaratiei treceti valorile estimate pentru 2019 la impozitul pe venit si bifati si la sectiunea de contributii sociale de sanatate si pensie ca veti plati cele doua prin optiune, chiar daca nu sunteti obligata tinand cont de venitul net al pfa.
Procentele 10% cass si 25% la ca s se aplicala valoarea plafonului a 12 salarii minime brute pe economie din 2019 adica la 24960 lei. Daca platiti pana la 15 decembrie 2019 in totalitate, bifati acolo in declarartie ca sa obtineti si bonusul de 5% reducere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa impozite Gabi Chirila Gabi Chirila Buna ziua! Care sunt datoriile pe care le voi avea dacă îmi înființez un pfa? Mulțumesc frumos pentru un răspuns urgent! (vezi toată discuția)
Cas/cass declarație unica 2019 pobosa pobosa Bună, Am observat niște câmpuri noi în declarația unica pe 2019, mai exact la calculare CAS/CASS sunt câmpuri obligatorii și care nu accepta valori ... (vezi toată discuția)
Taxe venituri extrasalariale claudius022 claudius022 Buna ziua, Ma puteti ajuta cu informatii cu privire la taxele pe veniturile extrasalariale? Sunt angajat full time (programator) iar pe langa asta am si ... (vezi toată discuția)