Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia unica 2019
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia unica 2019

Buna ziua as dori cateva informatii despre declaratia unica pentru 2019.
In cazul unui PFA care a fost infiintat in 2018 (una a 4-a mai exact) s-a depus atunci declaratia unica si nu s-a optat pentru plata CAS / CASS, s-a stabilit un venit estimativ sub plafon.
acuma pe 2019 daca respectiva PFA doreste sa plateasca CAS / CASS si se depune inainte de 15 martie 2019 D.U. atunci in acest caz cum se stabileste plata contributiilor pentru stat
pentru CASS se calculeaza astfel ? 2080 x 6 (luni pentru ca se depunde inainte de 15 martie) = 12 480 x 10% = 1 248 lei (aceasta este toata suma datorata pentru anul 2019 in cazul CASS?
in cazul CAS se calculeaza astfel ? 24.960 lei x 25% = 6.240 lei (aceasta este toata suma datorata pentru anul 2019 in cazul CAS?
in ultimul caz Impozitul pe venit se calculeaza astfel ? exemplu:
-Venit brut 12 000 lei
-Cheltuieli deductibile 7 000 lei
-Vbrut - Ch ded = 5 000 lei Venit net (la care aici se aplica o cota de 10% sau 16%?
in cazul cotei de 10% = impozit 500 lei

Ultima intrebare dupa acest caz total datorat la ANAF sunt urmatoarele ?
1 248 lei (CASS) + 6 240 lei (CAS) + 500 lei (impozit pe venit) = Total 7 988 lei ??
Va rog frumos daca este corect aceasta procedura, sau daca am gresit cu ceva sa-mi spuneti unde si ce anume.
Multumesc anticipat!
In declaratia unica pe care o veti depune acum pana pe 15 martie 2019 veti completa in prima parte inchiderea anului 2018 cu datele din registrul de evidenta fiscala a impozitul pe venit pentru 2018 si fara contributii sociale.
In partea a doua a declaratiei treceti valorile estimate pentru 2019 la impozitul pe venit si bifati si la sectiunea de contributii sociale de sanatate si pensie ca veti plati cele doua prin optiune, chiar daca nu sunteti obligata tinand cont de venitul net al pfa.
Procentele 10% cass si 25% la ca s se aplicala valoarea plafonului a 12 salarii minime brute pe economie din 2019 adica la 24960 lei. Daca platiti pana la 15 decembrie 2019 in totalitate, bifati acolo in declarartie ca sa obtineti si bonusul de 5% reducere.