Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Taxe venituri extrasalariale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Taxe venituri extrasalariale

Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu informatii cu privire la taxele pe veniturile extrasalariale?
Sunt angajat full time (programator) iar pe langa asta am si activitati de freelancer pe acelasi domeniu (programare). Pentru veniturile din freelancing trebuie sa platesc doar impozit sau si CAS + CASS?

Va multumesc,
Claudiu
george-neagu, moderator
Se depune declaratia unica pana la 15 martie 2020 pentru venitul acesta suplimentar incasat in 2019 si in afara de impozitul pe venit de 10% daca va trebui sa platiti si contributiile sociale nu are legatura ca mai aveti in acelasi timp si acel contract de munca valabil, ci doar de valoarea venitului acesta suplimentar anual. Daca acesta este peste plafonul celor 12 salarii minie brute pe economie, adica in 2019 plafonul a fost de 24960 lei, atunci veti declara si plati tot pana la 15 martie 2020 25% CAS + 10% CASS obligatoriu, procente aplicate doar la valoarea plafonului. Altfel nu.
Va multumesc pentru raspuns! Ultima parte a raspunsului nu imi este clara:
"atunci veti declara si plati tot pana la 15 martie 2020 25% CAS + 10% CASS obligatoriu, procente aplicate doar la valoarea plafonului"
"procente aplicate doar la valoarea plafonului" inseamna ca daca voi depasi suma de 12 salarii minime brute (24960 lei) voi plati CAS + CASS + impozit din suma totala obtinuta pana la 15 martie sau doar CAS + CASS + impozit aplicat la valoarea plafonului, asta insemnand 0,45 * 24960 lei pe tot anul?

Va multumesc,
Claudiu
Se refera doar la procentele de la asigurari care se aplica doar la valoarea plafonului, daca venitul depaseste plafonul, nu si de la impozitul de 10%.
Buna seara! O intrebare: daca declaratia unica se depune in 2020 (chiar daca veniturile au fost obtinute in 2019), nu se calculeaza plafonul aferent celor 12 salarii minime brute pe economie valabile la date depunerii declaratiei? Adica de la 01.01.2020 plafonul este 2230*12=26760 RON

Multumesc!