Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radar neinscriptionat cu viteza ilegala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radar neinscriptionat cu viteza ilegala

Buna ziua,
Am fost 'prins' cu o viteza de 119km/h. in limita de 60km/h, de o masina de politie neinscriptionata (cu radar, fara girofaruri).
Dupa ce am facut plangere contra procesului verbal, politia romana mi-a prezentat dovezile si pe filmare se vede ca masina de politie avea viteza de 110km/h in aceiasi limita de viteza. Este legal ca o masina de politie neinscriptionata , fara girofaruri sa ruleze cu o asemenea viteza si sa foloseasca aparatul radar?

Multumesc.
Nu e ilegal, pentru înregistrări valabile în mers poate merge cu maxim 130km/h, conform manualului.
Pentru ei nu se aplica acelasi legi ? nefiind in misiune ?
Știți dvs. ca nu erau în misiune, aveți vreo dovada, nu purtau uniforma, nu v-au completat un PV de contravenție? Nu aveau un echipament radar? Exista înregistrare video?

Nu am vazut persoanele din masina de politie neinscriptionata, putea fi oricine. Eu am fost oprit de alta masina de politie inscriptionata care mi-a prezentat ce am facut si au facut PV-ul.
Și credeți ca polițiștii din cealaltă mașină, neinscriptionata, lucrau in afara orelor de program, sau erau civili la o mica distractie? Au luat și ei un echipament radar și se joaca pe șosele. Puteți susține și asta în instanță, dar trebuie s-o dovediți. Știți probabil ca ICCJ a consfințit deja dreptul ca un alt agent sa fie cel constatator, nu neapărat cel ce înregistrează fapta prin operarea echipamentului radar.