Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am câștigat procesul privind stabilire domiciliu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am câștigat procesul privind stabilire domiciliu minor, decizia este executorie cu drept de recurs în 30 zile, dar tatăl nu mă lasă nici să văd copilul. Ce pot face ca să îl iau, legal, cât mai repede?

Buna ziua ,de curând am câștigat procesul privind stabilire domiciliu minor,decizia este EXECUTORIE ,însă cu drept de recurs 30 zile .Daca tatăl va face recurs cât durează procedura ?Si întrebarea mea ar mai fi ,copilul este acum la tatăl lui care nu ma lasă absolut deloc sa îl văd ,mai mult de atât ,nici copilul nu mai vrea deoarece îl influentează foarte mult,el locuiește cu o alta femeie și prefera sa nu îmi dea copilul absolut deloc.Vreau sa apelez la un executor judecătoresc însă am înțeles ca decizia trebuie sa fie finala.In plus copilul va face la anul in Martie,10 ani și dacă nu reușesc sa îl iau pana atunci cu executorul este posibil sa ma dea el din nou in judecată deoarece copilul poate fi audiat și poate spune ca va vrea sa stea cu tatăl lui ?Ce pot face sa îl iau cât mai repede legal ?Multumes mult
Manuela Rășină, administrator
Buna.
Da, doar cu executor judecatoresc poti sa-l i-ai de la tatal copilului, doar ca si la executarea silita nu forteaza nimeni copilul daca el nu vrea sa vina. Daca copilul in fata executorului zice ca nu vrea sa vina la dvs, aceasta decizie va fi scrisa in procesul verbal. Din pacate astea sunt procedurile la noi in Romania. Cei care incalca hotararile judecatoresti nu suporta nici-o consecinta. Si cu privire la audierea copilului intr-o instanta, se poate si mai devreme de 10 ani. Copilul meu a fost audiat si la 5 ani, si la 7 ani. Sunt si eu in aceeasi situatie din pacate. La varsta de 4 ani a fost luat de tatal lui la programul de vizita si nu mi l-a mai inapoiat. L-am dat in judecata, cu 3 hotarari judecatoresti in mana nu reuseam sa-mi i-au copilul acasa. Am actionat prin executor judecatoresc. La prima incercare copilul a refuzat sa vina cu mine. Am cerut sa treaca copilul printr-un proces de consiliere psihologica, pentru ca era influentat negativ de tata "alienare parentala". La a doua incercare de executare am reusit cu mare greu sa conving copilul sa spuna "vreau sa merg cu mami". A locuit copilul cu mine exat 3 luni, si iarasa-si a fost luat de
catre tata in programul de vizita si nu mi-a mai fost inapoiat. Si astazi inca ne judecam. Copilul are 7 ani deja. Va doresc multa rabdare si putere si mult succes!!! Astea sunt din pacate niste legi de nimic in tara asta, in care agresorul traieste bine mersi, fericit si fara probleme, unde politia nu se baga ca cica nu e de competenta lor, unde protectia copilului nu face nimic. Asta e tara noastra. :(
Am înțeles ca prin executor judecătoresc se poate amenda tatăl pentru nerespectarea hotărârii ...este clar ca este vorba de alienare părintească ..copilul meu era foarte Atașat de mine înainte de despărțire ,acum ma urăște.Nu știu ce pot sa mai fac in situația asta ,as vrea sa îl iau cu forța de la școala ,însă pur și simplu nu mai iese nici in pauze ,iar din banca clar nu pot sa L iau taras...afara nu iese singur decât însoțit de tatăl sau ...Nu știu câta răbdare sa mai am pentru ca deja au trecut 10 luni in care sunt pur și simplu legată de mâini și de picioare ,nu pot face nimic pentru copilul meu ..sunt blocate apelurile mele și pe telefonul copilului și pe al tatălui ,nu pot sa mi văd copilul de sărbători ,de ziua lui ...etc cu decizia in mâna nu pot face nimic ...nu se bagă nici poliție... ,cu forța executorul așa cum ați spus și dumneavoastră nu îl poate lua ...nici nu as vrea sa ajung sa îl sperii cu executorul ...nu știu la ce cai sa mai recurg ...Multumesc
Va inteleg perfect, in aceeasi situatie sunt si prin aceleasi probleme si emotii trec. Traiesc cu fiecare mamica care trece prin asa ceva. E nedescris de dureros si din pacate ajutor din partea celor care ar trebui sa ne sprijine nu primim.
Mergeti si va luati copilul pe sus de la Gradinita sau scoala. Vedeti CE a scris cealalta mamica. Mergeti si recuperati copilul apoi vorbiti LA scoala sa nu puteti sa I'll luati decat dumneavoastra sau un imputernicit. In felul acesta chiar daca tatal nu il mai inapoiaza LA programul de vizita il recuperati de LA scoala.
ASA puteti face si acum, notification scoala ca nu mai au voie sa predea copilul tatalui, ayasati certificatul de grefa si mergeti sa I'll luati dumneavoastra.
Multumesc pentru sfaturi ...problema cea mai mare este ca fiul meu se comporta așa din cauza faptului ca el S a mutat cu o alta femeie despre care S a tot ascuns ca ar Locui împreuna ,dar astăzi după multe zile in care L am urmărit, am văzut o in curtea Nostra alături de copilul meu ...copilul este învățat sa minta ..El nu mi a recunoscut niciodată relația cu aceasta femeie și S a ferit tot timpul ,Învățând și copilul același lucru .Este greu de decăzut din drepturi acest om care își distruge copilul cu fiecare zi ce trece ?multumesc mult