avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am program de vizită, dar copilul îmi spune în mod ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am program de vizită, dar copilul îmi spune în mod constant că nu vrea să mă vadă iar tatăl nu colaborează cu mine în acest sens. Cum pot rezolva situația?

Ma numesc Mihaela, din iunie 2018 am divortat de sotul meu. In urma unei negocieri cu avocatii amandurora am cazut de acord ca minorul sa ramana la tata.
Instanta a hotarat sa am program de vizita:
-lunar, primul si al treilea weekend , incepand cu vineri, ora 19:30, pana duminica, ora 19:30, prin preluarea si cazarea de catre mama;
-2 zile saptamanal, cate 3 ore, in functie de programul scolar al minorului si al mamei, prin preluarea minorului de la scoala sau locuinta tatalui;
-jumatate din perioada vacantelor;
-zilnic, prin intermed. telefonului, internetului;
Dupa pronuntarea divortului, fostul sot refuza constant sa respecte hotararile instantei, motivand ca minorul nu vrea sa ma vada si declarand ca nici o instanta nu-l obliga sa scoata copilul pe poarta sa ma vada, daca cel mic nu vrea.
Copilul imi spune in mod repetat ca nu vrea sa ma mai vada.
Banuiesc ca exercita presiuni asupra copilului pentru ca anterior desfacerii casatoriei am avut o relatie extraordinar de buna cu copilul.
Mentionez ca am mers saptamanal sa-l vizitez.
Va rog sa ma sfatuiti cum pot rezolva aceasta situatie.
Ultima modificare: Luni, 28 Ianuarie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: VictoriaGJ , utilizator 15:20, 16 Februarie 2019
cum nu doreste sa va vada ? apoi mentionati ca ati mers saptamanal sa l vizitati.
l ati vizitat sau nu?
mergeti la un executor si apoi daca nu va lasa sa vedeti/ sa luati copilul in timpul programului stabilit -il puteti da in judecata
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Singura varianta legala este sa apelati la un executor judecatoresc.
Si da, este posibil ca cel mic sa fie influentat de tatal sau. Se mai intampla, din pacate.
Eu merg la el saptamanal sa-l vad.
in momentul in care copilul iese la poarta sa vorbesc, imi spune ca nu vrea sa iasa cu mine si ca nu vrea sa ma vada. In iulie 2018 am iesit o singura data in oras cu copilul, iar tatal lui l-a sunat, el s-a speriat si mi-a cerut sa-l duc repede acasa.
multumesc frumos!
Astea sunt problemele dvs.
Aici gasiti raspunsuri legale.
Ceva clar se intampla, daca minorul este speriat, puteti apela la Protectia copilului.

Alte discuții în legătură

Influența negativă a tatălui asupra copilului. ce pot face pe cale legală? Honey32 Honey32 Buna ziua. Am o problema cu fostul concubin si cu relatia lui de tata cu fiica noastra. De fiecare data cand o aduce (dupa vizita la el) fetita, de 2 ani si 5 ... (vezi toată discuția)
Minori si familie raluca_barbulescu raluca_barbulescu Buna ziua! Sunt despartita de 3 ani, am 2 copii de 4 ani si resp 8 ani. Copiii nu au fost vizitati de tatal lor de 2 ani. Acum prin programul de vizita ... (vezi toată discuția)
Alienarea parentala tzapone tzapone Este sau nu în România alienarea prenatala legiferată ? (vezi toată discuția)