Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

dupa 2 ani si jumatate vechime la cate luni de somaj am dreptul?si din somaj pot iesi in concediu de cresterea copilului si sa primesc indemnizatia?
perioada maxima de acordare a somajului este 270 zile atata aveti dreptul, da se poate iesi pe concediu pt cresterea copilului pentru ca perioada de somaj constituie vechime in munca
va multumesc frumos pentru lamurire
monimiron a scris:

perioada maxima de acordare a somajului este 270 zile atata aveti dreptul,...

1. Nu ati precizat si baza legala a ceea ce sustineti. Perioada de somaj se acorda in luni si nu in zile, conf. Legii 76/2002:
Art. 39. - (1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
2. Daca intra in somaj in acest an mai beneficiaza de o prelungire cu 3 luni a perioadei de somaj, conf. OUG 28/2009.
3. La vechimea de 2 ani si jumatate se acorda o perioada de somaj de 6+3=9 luni.
acesta prelungire de 3 luni este valabila numai pana la sfarsitul anului?daca ies in somaj cu data de 15 ianuarie 2010 nu mai beneficiez de ea?o sa am doar cele 6 luni?va multumesc anticipat!
OUG 28/2009
Art. 1 (1) Prin derogare de la dispozitiile art. 39 alin. (1) din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru persoanele care se incadreaza in una dintre situatiile prevazute la art. 17 din Legea nr. 76/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, pana la data de 31 decembrie 2009, perioada de acordare a indemnizatiei de somaj, stabilita in conditiile legii, se prelungeste cu 3 luni.
(2) Pentru somerii care beneficiaza de indemnizatie de somaj la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, perioada de acordare se prelungeste cu 3 luni de la data pana la care a fost stabilit dreptul respectiv.
Dupa 1 ian. 2010 OUG nu se mai aplica.