Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Plecare prin invoire
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Plecare prin invoire

Buna ziua,
M-am confruntat la servici cu urmatoarea situatie: un salariat s-a simtit rau si a solicitat sa fie lasat sa plece acasa , ne dorind sa fie chemata ambulanta . Lucratorul s-a pontat de iesire si a plecat spre domiciliu.
Intrebare : daca lucratorul sufera o accidentare sau starea de rau se accentueaza raspunderea este a celui care l-a lasat sa plece?
Dacă iesit din serviciu nu este răspunderea unității.
Raspundere in ce sens?
Evenimentul produs se comunica la ITM si se cerceteaza de o comisie desemnata de angajator prin decizie interna.
Dosarul de cercetare se avizeaza de catre ITM si daca sunt indeplinite conditiile legale, evenimentul se inregistreaza ca AM, firma inregistreaza AM si completeaza formualrul FIAM.
Referitor la responsabilitatea celui care a permis parasirea locului de munca de catre lucrator (indiferent de motivul invocat) se aplica prevederile ROI al firmei in care trebuie sa se regaseasca mentiuni legate de invoirea lucratorilor (procedura, cine are dreptul sa acorde, responsabilitati, sanctiuni aplicabile, etc.).