Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Informații recunoaștere certificate de handicap din ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Informații recunoaștere certificate de handicap din Italia

Buna ziua am si eu o intrebare ieu locuiesc in Italia am doua persoane cu hanticap grav pe mama mea si pe fica me as dori sa stiu daca certificatele de hanticap din Italia sint recunoscute in Romania multumesc
La ce anume vă referiți`? În ce sens să fie recunoscute certificatele în România`?

VREAU SA MA STABILESC IN ROMANIA SI VREAU SA STIU DACA CERTIFICATELE DE HANTICAP DIN ITALIA SINT RECUNOSCUTE IN TARA PENTRU A BENEFICIA DE DREPTURILE PENTRU PERSOANE CU HANTICAP PENTU A NU MAI FACE DINOU TOATE DEMERSURILE IN TARA

Dapix a scris:

La ce anume vă referiți`? În ce sens să fie recunoscute certificatele în România`?

Nu poate beneficia de drepturi în România pe baza certificatelor din Italia. Trebuie să o luați de la zero în România, să treceți prin Comisia de Expertiză, altfel nu se poate.

În România sunt alte legi, alte drepturi, și alte criterii de încadrare în grad de handicap.