avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 810 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Casa în care locuim este pe numele bunicilor din ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Casa în care locuim este pe numele bunicilor din partea mamei. Părinții mei nu se mai înțeleg, poate fi dat tata afară în caz de divorț?

Bună ziua!
Am următoarea speță. Mama mea vrea sa divorțeze de tatăl meu... Nu mai sunt în relații bune de ceva vreme de când el a continuat sa bea și sa o acuze ca o înșală și multe alte lucruri. Nici nu lucrează. Ideea este ca casa este pe numele bunicului, adică nici unul dintre părinți nu este proprietar pe imobil. Bunicii îl pot da afară?
Menționez ca a fost luat în spațiu de către bunicul meu, dar buletinul ii expiră, deci nici nu va mai avea adresa pe buletin.
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Aprilie 2019
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, il poate evacua intentând o cerere de chemare în judecată cu acest obiect!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Doar proprietarii pot formula acțiunea de evacuare în speta bunicii dvs.
Și dacă el vine cu argumentul ca a ajutat la construirea casei? Fără a a exista acte clare în privința asta.
Și fără sa se fi pronunțat divorțul?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Atunci se transforma cererea de evacuare in partaj si se judeca si la final se decide.
Oricum, evacuarea se face dupa divort, nu inainte.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua!

Ce legatura are divortul cu evacuarea? Proprietari sunt parintii unuia dintre soti, acestia pot deschide actiune pentru evacuare indiferent de relatia dintre cei doi soti.

Alte discuții în legătură

Evacuare ! stelutaalistar stelutaalistar Poate fi introdusa actiune in evacuarea unui imobil (o casa la curte ) de catre fiica (majora) si mama acesteia (fosta sotie a propietarului) de catre ... (vezi toată discuția)
Evacuare ginere din locuinta proprietate personala daniaday daniaday Locuiesc in apartamentul proprietate personala impreuna cu fiica, ginerele si nepoata mea. De foarte multa vreme ginerele meu ma umileste cu fiecare ocazie, se ... (vezi toată discuția)
Drepturi domiciliu dupa divort Miky20 Miky20 Situatie: Eu si sotul meu vrem sa divortam de comun acord la notar. Am depus deja actele. Avem un copil impreuna. Locuim toti trei singuri in casa parintilor ... (vezi toată discuția)