Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Casa în care locuim este pe numele bunicilor din ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Casa în care locuim este pe numele bunicilor din partea mamei. Părinții mei nu se mai înțeleg, poate fi dat tata afară în caz de divorț?

Bună ziua!
Am următoarea speță. Mama mea vrea sa divorțeze de tatăl meu... Nu mai sunt în relații bune de ceva vreme de când el a continuat sa bea și sa o acuze ca o înșală și multe alte lucruri. Nici nu lucrează. Ideea este ca casa este pe numele bunicului, adică nici unul dintre părinți nu este proprietar pe imobil. Bunicii îl pot da afară?
Menționez ca a fost luat în spațiu de către bunicul meu, dar buletinul ii expiră, deci nici nu va mai avea adresa pe buletin.
Manuela Rășină, administrator
Da, il poate evacua intentând o cerere de chemare în judecată cu acest obiect!
Doar proprietarii pot formula acțiunea de evacuare în speta bunicii dvs.
Și dacă el vine cu argumentul ca a ajutat la construirea casei? Fără a a exista acte clare în privința asta.
Și fără sa se fi pronunțat divorțul?
Atunci se transforma cererea de evacuare in partaj si se judeca si la final se decide.
Oricum, evacuarea se face dupa divort, nu inainte.
Buna ziua!

Ce legatura are divortul cu evacuarea? Proprietari sunt parintii unuia dintre soti, acestia pot deschide actiune pentru evacuare indiferent de relatia dintre cei doi soti.