Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concedire colectiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concedire colectiva

spuneti-mi mie va rog, care este nr. maxim de persoane ce pot sa fie concediat daca intreprinderea are 91 angajati, cel putin 10 dar cel maxim, cat?

multumesc
Nu exista un nr. maxim de salariati care sa poata fi concediati - pot fi concediati chiar si toti 91.
Pt. unitate cu 91 de salariati, daca sunt concediati:
- sub 5 salariati, adica 4 inclusiv, sunt concedieri individuale
- 5 (inclusiv) sau mai multi (pana la 91), sunt concedieri colective.
C. muncii, ART. 68
Prin concediere colectiva se intelege concedierea, intr-o perioada de 30 de zile calendaristice, dispusa din unul sau mai multe motive dintre cele prevazute la art. 65 alin. (1), a unui numar de:
a) cel putin 5 salariati, daca angajatorul care disponibilizeaza are incadrati mai mult de 20 de salariati si mai putin de 100 de salariati;
b) cel putin 10% din salariati, daca angajatorul care disponibilizeaza are incadrati cel putin 100 de salariati, dar mai putin de 300 de salariati;
c) cel putin 30 de salariati, daca angajatorul care disponibilizeaza are incadrati cel putin 300 de salariati
smeagull, utilizator
Codul muncii
"Art. 68. - (1) Prin concediere colectivă se înţelege concedierea, într-o perioadă de 30 de
zile calendaristice, din unul sau mai multe motive care nu ţin de persoana salariatului, a unui
număr de:
a) cel puţin 10 salariaţi, dacă angajatorul care disponibilizează are încadraţi mai mult de 20 de salariaţi şi mai puţin de 100 de salariaţi;
b) cel puţin 10% din salariaţi, dacă angajatorul care disponibilizează are încadraţi cel puţin 100 de salariaţi, dar mai puţin de 300 de salariaţi;
c) cel puţin 30 de salariaţi, dacă angajatorul care disponibilizează are încadraţi cel puţin 300 de salariaţi.
mea culpa :"> (varianta neactualizata de codul muncii), titiana are dreptate!

Cu aceasta modificare, corectez mesajul meu anterior:
- sub 10 salariati, 9 inclusv = concedieri individuale
- 10 salariati (inclusiv), pana la 91 = concediere colectiva.
Tot nu exista un numar maxim, din pacate.

Scuze din nou.
smeagull, utilizator
va multumesc
are cineva un program de concediere colectiva? un model? ;-(((