avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot beneficia de indemnizație de medical?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot beneficia de indemnizație de medical?

Buna

Am un concediu medical cu boala obisnuita pentru aprilie.
In ultiumele 12 luni am avut o intrerupere de 3 luni( lunile noiembrie, octombrie si septembrie).
Pot beneficia de imdemnizatie de concediu medical?
Precizez ca am stagiu de cotizare pentru lunile martie, feb, ian 2019, si decembrie, august-ianuarie 2018.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:19, 16 Aprilie 2019
In conditiile mentionate, beneficiati de indemnizatie de concediu medical.
Si media se calculeaza in functie de ultimele 6 luni calendaristice sau 6 luni de stagiu?

Multumesc
Baza de calcul a indemnizației se determină ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.

Altfel spus, 6 luni de stagiu ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Media zilnica medical VLADUTZA07 VLADUTZA07 Buna Am un concediu medical cu boala obisnuita pentru aprilie. In ultiumele 12 luni am avut o intrerupere de 3 luni( lunile noiembrie, octombrie si ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. sunt în șomaj de la 1 feb, între timp am avut ... Crist77 Crist77 Bună ziua. Sunt în șomaj de la 1 feb, între timp am avut o intervenție chirurgicala și sunt în concediu medical. Cum se calculează indemnizația? ... (vezi toată discuția)
Concediu de risc maternal Arsenie Elena Arsenie Elena Buna ziua, Numele meu este Arsenie Elena si doresc sa intru in concediu de risc maternal cu data de 1 Dec 2018. Avand in vedere ca eu am fost angajata din 21 ... (vezi toată discuția)