Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot beneficia de indemnizație de medical?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot beneficia de indemnizație de medical?

Buna

Am un concediu medical cu boala obisnuita pentru aprilie.
In ultiumele 12 luni am avut o intrerupere de 3 luni( lunile noiembrie, octombrie si septembrie).
Pot beneficia de imdemnizatie de concediu medical?
Precizez ca am stagiu de cotizare pentru lunile martie, feb, ian 2019, si decembrie, august-ianuarie 2018.

Multumesc
In conditiile mentionate, beneficiati de indemnizatie de concediu medical.
Si media se calculeaza in functie de ultimele 6 luni calendaristice sau 6 luni de stagiu?

Multumesc
Baza de calcul a indemnizației se determină ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.

Altfel spus, 6 luni de stagiu ...