Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua. Sunt în șomaj de la 1 feb, între timp ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua. Sunt în șomaj de la 1 feb, între timp am avut ...

Bună ziua. Sunt în șomaj de la 1 feb, între timp am avut o intervenție chirurgicala și sunt în concediu medical. Cum se calculează indemnizația? Mulțumesc
Baza de calcul a indemnizației se determină ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.

Pentru persoanele care beneficiază de indemnizație de șomaj, potrivit legii, baza de calcul al indemnizației se determină ca medie a veniturilor brute lunare reprezentând indemnizație de șomaj, din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar.

In speta, se va face media dintre indemnizatia de somaj si venitul salarial din ultimele 6 luni.