avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament: cum pot proceda astfel încât soției mele ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament: cum pot proceda astfel încât soției mele să-i revină cât mai mult din averea mea, după decesul meu, fără să fie proprietară din timpul vieții mele?

Cum pot proceda a.i. cat mai mult din averea mea sa revina sotiei dupa moartea mea, dar in acelasi timp sotia sa nu fie proprietara in timpul vietii mele?

Am inteles ca prin testament pot decide pentru maxim 50% din avere, restul de 50% supunandu-se succesiunii conform legii...

Singura varianta pe care o vad ar fi sa achizitionez pe firma mea si apoi cumva sa-i las firma prin testament. Este posibil?
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Aprilie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 14:08, 20 Aprilie 2019
Aveti copii? Părinții dvs trăiesc?
Da, pentru ambele intrebari.
Atunci testamentul nu va ajuta, fiind supus reductiunii. Bunurile sunt proprii ale dvs sau au fost dobandite impreuna cu sotia?
O parte din lucruri au fost dobantite inaintea casatoriei, o mica parte in timpul casatoriei, iar altele vor fi achizitionate in viitorul apropiat.

Intrebarea ramane, cum as putea face ca bunurile sa=i revina ei intr-o proportie cat mai mare, dar dupa moartea mea.
Ultima modificare: Joi, 18 Aprilie 2019
Maki4, utilizator
Nu prea puteti....

Alte discuții în legătură

Utilitatea testamentului Răchită Vasile Răchită Vasile Am întocmit un testament la notariat prin care,deși am doi copii(41 și 39 ani)las toate bunurile imobile și mobile actuale soții;bunuri pe care le-am ... (vezi toată discuția)
Poate fi atacată donația unor bunuri proprii făcută copilului dintr-o căsătorie anterioară? Boiceanuca Boiceanuca Am imobile bunuri propii. Am un soţ şi un copil cu soţul meu. Doresc să donez bunurile proprii fiicei mele. Soţul meu sau fiul lui dintr-o căsătorie ... (vezi toată discuția)
Întocmirea de testament pentru soțul supraviețuitor! savescuioan@gmail.com savescuioan@gmail.com În ce condiții, soții, deși au urmași, își pot întocmi un testament prin care, în cazul decesului unuia dintre ei, ii pot lăsa soțului ... (vezi toată discuția)