Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum pot plati cheltuielile de judecata daca nu le cere ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum pot plati cheltuielile de judecata daca nu le cere nimeni?

buna ziua, revin cu problema cheltuielilor (pe care le-am pierdut in proces) de judecata : in cazul in care nu le platesc (chiar daca nu sunt cerute ) risc sa platesc taxa executorului atunci cand acesta se prezinta?
in cazul in care vreau sa le platesc cum sa procedez avand in vedere ca nu am contact cu partea reclamanta ?
Prin intermediul executorului judecatoresc vei consemna Suma la CEC. Mai departe se ocupa el.
adica daca plata cheltuielior de judecata nu este ceruta de partea care a castigat procesul, ele tot se platesc?
Pai de ce doriti sa platiti daca nu trebuie???
nu vreau sa platesc..doar ca nu mi se pare in regula ca dupa ce au castigat procesul ( in parte)si cheltuielile de judecata pe care le-au revendicat acum sa nu sa nu le mai trebuiasca..
ma gandeam ca poate apeleaza la o alta strategie de a castiga mai mult decat atat
partea care a castigat procesul va cere executarea obligatiei de buna voie. in cazul in care debitorul nu plateste, creditorul va apela la serviciile unui executor judecatoresc. creditorul nu va castiga mai multi bani, la suma datorata se vor adauga cheltuielile ocazionate de executare (onorariu executor, diverse taxe).