Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj după o perioadă de 10 ani împreună, din ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj după o perioadă de 10 ani împreună, din care cinci în concubinaj: cum se împart bunurile?

Buna ziua, am si eu niste nelamuriri, va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri cat mai concise.
Caz concret: sunt foarte aproape de un viitor divort, nu se stie daca la notariat sau in instanta. Dupa divort, sotia poate baga in masa partajabila un imobil luat pe numele meu, prin credit Prima Casa, luat cu 2-3 ani inainte de nunta? Am fost in concubinaj timp de 5 ani, apoi am luat imobilul si de-abia dupa 2-3 ani am facut cununia. Sotia sustine ca vrea partajul pentru toata perioada de 10 ani de cand suntem impreuna. Eu asta nu prea inteleg....pretentiile emise din concubinaj nu se prescriu dupa 3 ani?
Eu am inteles, tot din informatiile citite pe forumuri, ca trebuie sa o despagubesc cu o sulta din momentul casatoriei si pana in prezent, nu? Bineinteles, trebuie sa isi dovedeasca contributiile aduse la apartament, am dreptate sau nu?
Eu am platit integral ratele la credit si utilitatile, in timp ce ea a cumparat mobila.
Cu ce ramane fiecare dupa partaj, ea neavand niciun drept de proprietate, ci doar de primit o suma de bani din partea mea?
Sunt foarte curios de parerile dumneavoastra.
Va multumesc.
Manuela Rășină, administrator
bunul imobiliar e al dvs propriu si nu intra la partaj, cum nu impartiti nici creditul.
Veti imparti bunurile cumparate in timpul casatoriei pe jumatate, fie in natura, fie le ia unul si celalalt primeste sulta.
Are un drept de creanta pt perioada in care ati platit rate iin timpul casatoriei.
gi-jane2, moderator
Va multumesc frumos, o zi buna!

gi-jane2 a scris:

bunul imobiliar e al dvs propriu si nu intra la partaj, cum nu impartiti nici creditul.
Veti imparti bunurile cumparate in timpul casatoriei pe jumatate, fie in natura, fie le ia unul si celalalt primeste sulta.
Are un drept de creanta pt perioada in care ati platit rate iin timpul casatoriei.

Bunurile dobandite in timpul casatoriei sunt supuse impartelii.

Ratele bancare dau nastere unui drept de creanta.

Si referitor la bunurile achizitionate inainte de cununie, in perioada de concubinaj, ele cum se impart, ca de fapt acolo e problema?
Nu intervine termenul de prescriptie de 3 ani, tinand cont ca au trecut 8 ani de la casatorie?

gi-jane2, moderator
termenul de prescriptie e intrerupt pe perioada casatoriei.

pentru a raspunde, apasati pe raspunde, nu citati inutil mesaje anterioare.
gi-jane2, moderator