Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am o problemă cu conducerea de la grădinița unde ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am o problemă cu conducerea de la grădinița unde învață fetița: refuză să-mi ofere informații, documente, contractul de studii și fotografii. Pot face plângere penală împotriva lor?

Hristos a înviat. Am o problemă cu grădinița unde învață fetița noastră. Deoarece mama copilului mi-a refuzat să îmi ofere informații , documente , contractul de studii și fotografii . Am solicitat grădiniței aceste lucruri iar dansi au refuzat , pe motiv că nu eu sunt titularul contractului, ma luat cu protecția datelor personale ,date confidențiale și să le aduc o hotărâre definitivă. Doar îmi transmitea că fata este ok. Am fost și la grădinița să îmi prezinte dosarul dar nu au dorit. Cu școala la fel,fetița noastră incepe clasa 0 acum in septembrie, doar că mama copilului a inscris-o fara să îmi spună iar directoarea școlii mi-a refuzat să îmi ofere alte detalii și informații, mi-a spus sa vin cu o hotărâre definitivă.am aflat din alte surse unde este înscrisă, nu știu pe ce baza legala a inscris-o dacă dânsa nu mi-a cerut un document s-au acordul, plus ma mințit că o înscrie la o școală din sectorul 6 unde are domiciliul și fata este înscrisă în sectorul 2. Așa a procedat și cu grădinița. Precizez că nu sunt decăzut din drepturi. Avem o hotărâre prin ordonanța președințială cu program de vizita și pensie alimentara care e provizorie până la soluționarea dosarului care se afla pe rol.
A doua întrebare ar fi, cum se calculează săptămână para deoarece avem divergente, mama copilului ia în considerare săptămână para din lună iar eu o iau ce-a anuală. În ordonata președințială prevede doar in fiecare Duminica din săptămână pară.

A treia întrebare ar fi despre corespondenta cu minorul, dânsa mă obligă să sun doar in timpul programului de vizita, dacă doresc sa vb cu fata pe videocall îmi refuză. Acum ma bocat pe mess și WhatsApp. Procedează corect???? Deoarece văd că fata este alienată.
Manuela Rășină, administrator
Strângeți probe și solicitați pe fond ore în timpul săptămânii în care sa puteți sa sunați copilul precum și adresa de e-mail la care sa primiți informații referitoare la copil.
Referitor la grădiniță sau școală trimiteți notificare cu copie după certificatul de naștere și după ordonanță și cereți informații despre copil. Nu contează cine e titularul contractului, nu cereți informații despre el ci despre copilul dumneavoastră. Nu vi se comunica atunci faceți reclamație la inspectorat și puteți sa ii dați și în judecata.
Procedați tot asa și cu școala, notificați ca aveți autoritate părintească comuna.
Mulțumesc frumos pentru răspuns. Am trimis grădiniței n e-mailuri cu notificări și cereri,dar în afara de o simpla caracterizare a copilului, altceva nimic nu am primit. Iar despre mama copilului ce sa zic, nu dorește sa sun în alta zi sau sa cer mai multe ore. Chiar azi am solicitat sa vb cu fetița mea. Nici nu mia răspuns la tel și nici la mesaje.. Acest lucru îl face de un an de zile. Dansa se lupta pentru custodia exclusiva, și mi-a inventat numeroase acuzații pe toate temele. Dar nu am făcut nimic ieșit din comun, nu violenta, nu amenințări sau sai pun viata copilului în pericol. a încercat prin circ și minciuna sa îmi însceneze diverse fapte, dar nu ia ieșit. Și încă încerca ca poate o sa ma enervez și am sa fac ceva necugetat. Ca sa obțină custodia exclusiva. Este răzbunătoare. Pana acum eu m-am comportat exemplar, mi-am cautat fata, i-am plătit pensia, doresc sa o ajut și sa fiu lângă ea dar nu ma lasă doamna.

When a scris:

Strângeți probe și solicitați pe fond ore în timpul săptămânii în care sa puteți sa sunați copilul precum și adresa de e-mail la care sa primiți informații referitoare la copil.
Referitor la grădiniță sau școală trimiteți notificare cu copie după certificatul de naștere și după ordonanță și cereți informații despre copil. Nu contează cine e titularul contractului, nu cereți informații despre el ci despre copilul dumneavoastră. Nu vi se comunica atunci faceți reclamație la inspectorat și puteți sa ii dați și în judecata.
Procedați tot asa și cu școala, notificați ca aveți autoritate părintească comuna.

Iuret, utilizator
Îmi cer scuze.. Și cu săptămâna para, cum sa o calculez???
Aveţi dvs. dreptate cu săptămâna pară. Cereţi în instanţă lămurirea dispozitivului., să scrie negru pe alb ce înseamnă săptămâna pară.
În afara de caracterizare ce sa va dea grădiniță? Au pagina de Facebook? Luați pozele și altceva de acolo altfel nu sunt obligați sa ca dea non-stop informații ei trebuie sa aibă grija de copii.
Cât despre vorbitul la telefon va sfătuiesc sa nu va agitați. Puteți sa sunați la grădiniță sa vorbiți cu copilul. Sau puteți sa dați mesaj mamei de fiecare data și astfel sa arătați în instanta ca nu va oferă informații și va împiedică comunicarea cu copilul și astfel sentința sa cuprindă specific orele în care sa puteți suna copila.
Nu va agitați, asta încearcă, sa va enerveze. Dacă reușește a câștigat. Obișnuiți-va, o sa va confruntați mereu cu situația asta pentru ca din păcate fosta soție va urăște mai mult decât iubește copilul.
Important e ca măcar dumneavoastră sa iubiți copila suficient cât sa nu îl puneți la mijloc.