avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... fondul social european
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

fondul social european

Stie cineva daca au intrat banii pe anul 2019, bani provenind de la Fondului Social European, ce vor finanța primele de activare sau de mobilitate acordate șomerilor non-NEETs care s-au angajat sau se angajează, precum și subvențiile acordate angajatorilor pentru încadrarea persoanelor din următoarele categorii: cu vârsta peste 45 ani, părinți unici întreținători, șomeri de lungă durată, persoane care mai au cinci ani până la pensie. Pentru fiecare persoană din aceste din urmă categorii care este angajată pe perioadă nedeterminată, angajatorii respectivi primesc lunar, timp de 12 luni, câte 2.250 lei, cu obligaţia menţinerii raporturilor de muncă sau de serviciu cel puţin 18 luni.

Alte discuții în legătură

Subvenții șomeri Maria63sorin Maria63sorin Am 55 de ani și doresc angajare in condițiile acestei hotărâri privind subvențiile acordate șomerilor vârstnici.Cum pot abține așa ceva ? Mulțumesc ! (vezi toată discuția)
Prevedere oug 60 Bogdan 71 Bogdan 71 Buna ziua, daca cineva, unic asociat al unei firme, beneficiaza de prevederile OUG 60 din 2018 (subventie de 2250 lei lunar timp de 12 luni) daca se angajeaza ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca ma incadrez in lg 76 ajofm ... LacraT LacraT Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca ma incadrez in lg 76 AJOFM pentru subventie angajator. Cazul concret : Angajat din somaj cu varsta peste 45 ani ,studii ... (vezi toată discuția)