Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ieșire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ieșire din indiviziune

Buna ziua !
Am cumpărat o casă în 1990 . Acceasi proprietară care ne-a vândut noua , ia lăsat moștenire casa alăturată fiului ei. Între timp ne-a fost atribuit terenul aferent casei prin ordin judecătoresc. Că sa fac un proiect de construcție mi sa spus că trebuie să ieșim din indiviziune , nu știu dacă mă exprim corect. Am fost la un notar mi-a spus că există 2 cai : judecată și amiabil. Amiabil nu se poate , și nu as dori sa se ajungă la judecata. Aveți idee .ai exista alta cale ?
Notarul a avut dreptate, v -a indicat singurele variante posibile.
Terenul aferent casei cumparate de dvs, atribuit prin hotarare judecatoeasca, este in cote parti, de aceea este imperios necesar sa iesiti din indiviziune.
Asa cum a fost precizat de notar caile de iesire din indiviziune sunt doar cele doua: caleaamiabila sau calea instantei. SUCCES.
Buna dimineata. Mergeti in instanta si cereti iesirea din idiviziune.
Dacă mă voi duce in instanță , instanta va chema și vecinii ? Că o judecată sau conform unui articol mi se va oferi instant ?

Corina89 a scris:

Buna dimineata. Mergeti in instanta si cereti iesirea din idiviziune.

Art. 1143

Starea de indiviziune

(1) Nimeni nu poate fi obligat a rămâne în indiviziune. Moştenitorul poate cere oricând ieşirea din indiviziune, chiar şi atunci când există convenţii sau clauze testamentare care prevăd altfel.

(2) Dispoziţiile art. 669-686 se aplică şi partajului succesoral în măsura în care nu sunt incompatibile cu acesta.