avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... O parte din proprietare refuză montarea detectoarelor ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

O parte din proprietare refuză montarea detectoarelor wireless. Ce se poate face dacă Distrigaz întrerupe alimentarea cu gaze naturale?

Asociatie de proprietari am primit notificare pentru revizia instalatiei de gaze. Am selectat o firma autorizata ANRE pt montarea detectoarelor si revizie. Am ales detectoare wireless.
Avem urmatoarele situatii:
- o locuinta are montat detector cu fir dar firma spune ca trebuie inlocuit detectorul cu cel wireless ca nu sunt compatibile;
- o locuinta are "dop" la instalatie si nu are aragaz intrucat nu locuieste aici - nu vrea sa monteze detector;
- un alt proprietar nu vrea sa monteze detector.
Firma ne-a comunicat ca la final are obligatia sa depuna situatia la Distrigaz iar acestia intrucat nu toate locuintele vor avea detectoare vor opri gazul la intreg blocul. Ce putem face in aceasta situatie? Ce hotarare poate lua comitetul executiv? A mai avut cineva o asemenea situatie? Multumesc!
Ultima modificare: Marți, 14 Mai 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: ceraselacera , utilizator 17:23, 19 Mai 2019
legea 196 va ofera suficiente instrumente de a rezolva problema: [ link extern ] /
Este situatie des intalnita
Problema consta in acea ca instalarea detectoarelor de gaz este obigatorie pentru toti consumatorii racordati la retea
Locuitul in comun genereaza drepturi dar mai ales obligatii in sarcina locatarilor,dupa cum este si instalarea detectoarelor de gaz
Asocuiatia d eproprietari are obligatia sa notifice oficial proprietarii care refuza instaarea detectoarelor de gaz -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta care implica costuri suplimentare pentru locatarii in cauza
Multumesc. Da, cu instanta ar fi solutia dar stim ca procesele se taraganeaza; ce facem ca gazul va fi oprit in bloc!?
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Mai 2019
ceraselacera, utilizator
Multumesc. Cazuri asemanatoare?
Se poate obține o ordonanță președențiala. Ruralizarea orașelor e inacceptabilă

ceraselacera a scris:

Multumesc. Da, cu instanta ar fi solutia dar stim ca procesele se taraganeaza; ce facem ca gazul va fi oprit in bloc!?

Alte discuții în legătură

Necesitate detector gaze daca coloana nu traverseaza incaperea Maart102 Maart102 Buna ziua, Doresc sa stiu daca s-a mai confruntat cineva cu urmatoarea problema: Locuiesc de peste 10 ani intr-un apartament cu 2 camere si inca de la data ... (vezi toată discuția)
Nr.lege sau ordin de obligativitate montare detectoare gaz Elidor Elidor Buna seara, stiu ca dupa tragedia de la \"colectiv\" a fost dat ceva-lege sau ordin- de obligativitate a consumatorilor casnici de montare a unei electrovalve ... (vezi toată discuția)
Detectoare de gaz Lcazacu Lcazacu Locuiesc in Bucuresti, intr-un bloc cu zece etaje dat in folosinta in anul 1977. In luna Iulie 2017 in fiecare apartament s-a instalat printr-un operator ... (vezi toată discuția)