Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... caducitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

caducitate

In cazul a 2 soti care au decedat pe rand , la interval de o saptamana , si care au testament autentic facut in urma cu 10 ani la notar prin care isi lasau unul altuia....cine e testatorul si cine e legatarul ? Prima a decedat sotia , acasa , si la un interval de o saptamana a decedat sotul la spital.Atunci cand sotia a decedat , sotul era internat in spital.
Intrebare :
1.cine e testatorul si cine e legatarul ?
2.se poate discuta in acest caz de caducitate ?

Soțul supraviețuitor (cel care, in povestea Dvs., a decedat ultimul) este moștenitorul soțului predecedat. Era suficient sa mai trăiască și doar un minut după decesul soției și tot îndeplinea condițiile necesare pentru a mosteni.
Pentru dispozițiille testamentare ale soțului supraviețuitor intervine caducitatea.
Multumesc de raspuns.
Deci , in acest caz , mostenitorii predecedatei ( sotia a murit prima ) pot invoca caducitatea ? Si , in acest caz au drept/sau , nu la mostenire mostenitorii de grad IV ai predecedatei ?