Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... caducitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

caducitate

Soțul supraviețuitor (cel care, a decedat ultimul) este moștenitorul soțului predecedat. Era suficient sa mai trăiască și doar un minut după decesul soției și tot îndeplinea condițiile necesare pentru a mosteni.
Pentru dispozițiille testamentare ale soțului supraviețuitor intervine caducitatea.
In conditiile in care prin testamentul autentic , facut la notar , in urma cu ceva ani ....isi lasau unul altuia, va rog , cum se aplica dispozitiile testamentare , in acest caz , daca se tine seama de caducitate ?
ati mai postat acest subiect si vi s-a si rapuns.
iar raspunsul ramane acelasi, pentru ca legea este aceeasi.