Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... contestatie la executare de pensii deja platite
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

contestatie la executare de pensii deja platite

In octombrie 2017 fosta sotie (sa divortat de mine in ianuarie 2004) a depus o noua cerere de executare pt presupuse pensii neplatite incepand cu august 2004 si pana in martie 2017 (cand fiul a implinit 18 ani) in baza unei sentinte din decembrie 2010 care a fixat 25% lunar din veniturile nete obtinute in baza contractului de munca …..../2002. La 31 iulie 2018 am primit instiintarea si am contractat o avocata care la 14 august 2018 a inregistrat contestatia mea la executare motivand ca:
-dreptul de punere in executare a sentintei a prescris in decembrie 2013.
-sentinta e din prima instanta, din decembrie 2010 si nu a fost schimbata in septembrie 2011 in urma recursului meu.
-termenul de 3 ani nu sa intrerupt in august 2012 - atunci cand fosta sotie a cerut pentru prima data punerea in executare a sentintei, iar actiunea i-a fost respinsa, declarata nula, fara efecte.
-nu exista pensii neplatite pt ca s-au platit in baza veniturilor nete reale obtinute in baza a contracte succesive, contractul din 2002 fiind reziliat din februarie 2004.
-in penal sa dat NUP pt ca eu am dovedit ca pensiile sunt platite conform veniturilor nete reale, contractul de munca din 2002 nefiind in vigoare dupa august 2004, Neexistand venituri in baza acestui contract era imposibil sa raportez pensiile la acest contract
Nu sa ajuns la termenul cand sa depun dovezile. In octombrie 2018 eu mi-am dat seama ca de fapt fosta sotie nici nu are calitate de creditor pt ca fiul a implinit 18 ani in martie 2017. Fiind deja major, in octombrie 2017 doar fiul putea cere o eventuala executare, mama pierzand calitatea creditoare cand el a implinit 18 ani. Am informat avocata de faptul ca ea nici macar nu si-a dat seama de aceasta exceptie si i-am cerut sa completeze contestatia, cerand ca instanta sa se pronunte asupra acestei exceptii. Abia la 18 ianuarie avocata a completat contestatia. Relatia contractuala cu avocata fiind prejudiciala pt mine, datorita neglijentelor ei, a finalizat.
In 30 aprilie 2019 instanta a fixat taxa de 1000lei platibila incepand cu luna mai si a dat urmatoarea solutie:
"Califică excepţia lipsei calităţii procesual active invocată de contestator la 18.01.2019, drept motiv de contestaţie la executarea silită însăşi. Admite în parte excepţia tardivităţii invocată de intimată - în ceea ce priveşte motivul de contestaţie depus la 18.01.2019, prin care s-a invocat „lipsa calităţii de creditor” a intimatei. Constată formulate în termen legal motivele de contestaţie expuse în cererea înregistrată pe rolul instanţei la 14.08.2018. Repune cauza pe rol pentru continuarea cercetării judecătoreşti. Fixează termen cu citarea părţilor la 31.05.2019. Cu apel odată cu fondul."

Nu inteleg. Ne vom judeca? Cum? Tebuie sa depun probele in 31 mai? Ce inseamna “apel odata cu fondul”? Cineva m-ar putea lamuri? Va rog
dan_plescan, utilizator
in 22 mai instanta a amanat de la 31 mai la 10 iunie.
Poate cineva imi explica ce inseamna cu apel odata cu fondul