Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzufruct viager - intretinere parinte - proprietate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzufruct viager - intretinere parinte - proprietate apartament

Buna ziua,

Mama mea vrea sa semnam actele la notar pentru a-mi lasa apartamentul mie, dupa decesul ei.

Mai am un frate, el a primit apartamentul bunicii, din care eu nu am primit nimic, pentru ca asa a fost intelegerea: el va mosteni apartamentul bunicilor, mie imi va reveni cel al mamei.
El spune ca va semna ca renunta la partea de mostenire din apartamentul mamei, in favoarea mea.

Totusi, as vrea sa ma asigur ca peste ani fratele meu nu se va razgandi si nu va ataca actul.
Va rog frumos sa imi spuneti ce tip de contract nu ar putea fi combatut mai tarziu : contract de donatie cu usufruct viager, contract de intretinere, contract de vanzare cumparare cu uzufruct viager (mentionez ca nu avem posibilitatea de a face dovada unui transfer bancar).

Am inteles ca varianta cu clauza de intretinere poate fi atacata daca nu se face dovada tuturor chitantelor si banilor cheltuiti cu ingrijirea mamei.
Mi-e teama ca aceasta ingrijire este subiectiva in eventualitatea unui proces.

Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat.
Multumesc mult!
Orice act juridic se poate ataca în justiție.
Legea nu a fost chiar grozavă prin modificările legislative dând naștere la inechitati.
O vanzare-cumpărare cu dovada plății prețului ar fi cea mai sigura.
Dar si celelalte acte juridice va pot ajuta daca veti avea avocat care sa va consilieze si sa stie cum sa va apere în caz de proces.Ar fi bine sa aveti avocat pregatit daca faceti cu clauza de întreținere.
El spune ca va semna ca renunta la partea de mostenire din apartamentul mamei, in favoarea mea.

o intelegere asupra unei mosteniri viitoare e nula, nu va poate ajuta o astfel de declaratie.
in ce fel a primit apartamentul bunicii?
Da, ce spune el acum nu are nicio valoare juridica.Are valoare morala...adica daca se va tine sau nu de cuvant...
Trebuie sa aveti mare grija cu totul mai ales la probe care trebuie bine organizate si administrate in caz de proces.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Va multumesc frumos pentru timpul acordat si pentru sfaturi!!

La momentul inchierii la notar a contractului intre mine si mama mea, va fi si el prezent si va semna ca renunta la viitoarea mostenire.

In situatia in care va semna ca renunta la cota parte apartament, este mai putin probabil sa apara neplaceri ulterioare, nu-i asa? Practic, ma gandesc ca este dificil sa isi poata ataca propria decizie.

In cazul apartamentului bunicilor, s-a facut succesiune, iar mama si matusa mea au renuntat la avere in favoarea lui.
Mihaella87, utilizator
La momentul inchierii la notar a contractului intre mine si mama mea, va fi si el prezent si va semna ca renunta la viitoarea mostenire.

Cred ca nu intelegeti sau nu vreti s aintelegeti ca nu poate renunta la o mostenire nedeschisa.. nu se poate intocmi niciun act prin care el renunta la o mostenire viitoare.
Nu se poate face niciun act prin care el renunta la ap pt ca acel apartament nu e al lui si mama e in viata.
Ce poate face fratele e sa nu atace actele prin care mama v-ar lasa sau v-ar da casa, dupa decesul mamei, nu aveti insa nicio garantie.
Mama poate sa va vanda de acum casa, insa in caz ca fratele va ataca si acest act, va trebui sa faceti dovada platii.