avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare la mostenire

In 2008 am renuntat la mostenire prin act notarial. Acum in 2019 pot sa anulez actul de renuntare si sa redevin mostenitor?
Doar dacă n-au acceptat-o ceilalți moștenitori!
Vă mulțumesc!
Nu,nu puteti.
Declaratia de renuntare se poate retracta numai daca succesiunea e in termen (nu au trecut 6 luni de la deces, ceea ce nu e cazul dvs) si mostenirea nu a fost acceptata de ceilalti succesibili.
Vă mulțumesc!
Buna ziua,
NU, NU MAI PUTETI!

Alte discuții în legătură

Retractarea renuntarii la mostenire in instanta danaana danaana Buna seara, am dat o declaratie de renuntare la masa succesorala fara sa stiu ca dupa moartea tatalui meu au ramas bunuri Am stiut doar de o casa la tara unde ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire ganirolf ganirolf Buna ziua, Va rog sa ma sfatuiti ce pot face in aceasta situatie: Suntem 3 frati cu părinții decedați . Noi frații nu am dezbătut moștenirea după ... (vezi toată discuția)
Declaratie de renuntare marycom marycom Buna ziua, O declarație de renuntare data și care nu mai poate fi revocata dacă nu este folosită la acceptarea succesiunii, persoana care a dat ... (vezi toată discuția)