Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... URGENT ITM - Salariu Brut - angajat cu 4 ore
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

URGENT ITM - Salariu Brut - angajat cu 4 ore

Buna seara
In urma unui control ITM , o doamna inspector a observat in revisal angajati cu jumatate de norma , respectiv salariu brut 1040 lei . Doamna a semnalat ca este gresit acest lucru, precizand ca aceasta se considera o infractiune si ca ar trebui sa anunte politia. A mai explicat faptul ca un minor de ex. are drept de munca max. 6 ore/zi - de acord. Insa salariul pentru cele 6 ore TREBUIE sa fie 2080 de lei , respectiv pt 4 ore un salariu brut de 1386 lei (2080*4/6). Este adevarat ce spune doamna inspector??? De cand este acea modificare a salariului pentru jumatate de norma? Sincer m-a cam speriat putin...
Alexandra Ilie, utilizator
1. Un salariat care are c.i.m. cu timp partial de 4 ore/zi ...... salariul minim brut 1040 lei.
- art.106 alin.2 C.mun. coroborat cu art.1 alin.1 din HG 937/2018

2. Un minor care are are c.i.m. cu timp partial de 4 ore/zi .... salariul minim brut 1386 lei.
Baza legala:
- art.112 alin.2 C.mun. coroborat cu art.1 alin.1 din HG 937/2018
Si cum as putea remedia situația ? Voi avea probleme grave și trebuie implicată poliția?
Ma puteti ajuta cu variante de rezolvare , va rog?
Se poate face corectie sau modificare la dosar ... nu vad de ce s-ar implica Politia, pentru ca nu exista vreo infractiune.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Asa mi-a spus doamna de la inspectorat . Ma gandesc ca, mai bine fac modificare prin act aditional avand ca efect data actuala, decat corectie. in cazul corectiei ar trebui modificate si statele de plata.... Corect?