Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acord construcție la calcan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acord construcție la calcan

Buna seara,

Am CU pentru construcție unde este specificat cuplare la calcan , doar ca vecinul nu e construit pe calcan la limita de proprietate, iar eu ma pot alipit de el 2 m, apoi linia casei usor pe diagonala. Nu vrea sa dea acord de alipire . Ce pot face in acest caz.
In primul rand trebuie sa stiti ce e clacanul:
Prin calcan se intelege peretele exterior, din spate, al unei case, in general alipita casei vecine. Alipirea celor doua case vecine nu este, insa, o obligatie- calcanul presupune doar retragerea unei case in teren pana in punctul in care peretele ei posterior se afla direct pe limita de proprietate, dar nu si faptul ca locuinta vecina trebuie sa aiba, si ea, un perete aflat in aceeasi pozitie. Nu e necesar un acord al vecinului, dar este necesara o expertiza tehnica prin care sa se demonstreze ca nu ii este afectata constructia sa.
SFAT: daca ati inceput cu stangul, nu mai continuati, respectati regulamentul gerneral de urbanism.
Urbanismul specifica cuplare la calcan in partea dreapta cu vecinul. Vecinul are o parte a acestui perete din cârpaci tencuit fara fundație, aproximativ 2 m, si se continuă cu bca.
In proiectul dvs. de constructie, in baza caruia ati primit autorizatia de constructie, este specificat modul de alipire, cuplare, la peretele deja existent?
Discutati cu arhitectul de la primarie acesta problema, sa nu fie nevoie sa intariti dvs., pe cheltuiala dvs., si fundatia casei deja existente ( subzidire).
Discutati cu arhitectul, este posibil sa va dea acordul sa va cuplati la perete, calcan, doar pe cei 2 m care sunt pe linia de hotar, restul e proprietatea vecinului si nu e obligat sa va permita sa construiti pe acea suprafata.
CU ma obliga sa ma lipesc pe cei 2 m de vecinul si apoi sa merg cu peretele oblic pe proprietatea mea. Vecinul nu vrea sa imi dea acord pentru alipirea la cei 2m
Am făcut îndreptate de cadastru ,iar vecinul nu are casa construita construita pe limita de proprietate, e depărtat 50 cm de la limita de proprietate. Eu cum pot sa construiesc
cuplat la calcan?
Ionut.ion a scris:

In proiectul dvs. de constructie, in baza caruia ati primit autorizatia de constructie, este specificat modul de alipire, cuplare, la peretele deja existent?
Discutati cu arhitectul de la primarie acesta problema, sa nu fie nevoie sa intariti dvs., pe cheltuiala dvs., si fundatia casei deja existente ( subzidire).
Discutati cu arhitectul, este posibil sa va dea acordul sa va cuplati la perete, calcan, doar pe cei 2 m care sunt pe linia de hotar, restul e proprietatea vecinului si nu e obligat sa va permita sa construiti pe acea suprafata.