Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acord construcție la calcan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acord construcție la calcan

Buna seara,

Am CU pentru construcție unde este specificat cuplare la calcan , doar ca vecinul nu e construit pe calcan la limita de proprietate, iar eu ma pot alipit de el 2 m, apoi linia casei usor pe diagonala. Nu vrea sa dea acord de alipire . Ce pot face in acest caz.
Daca proprietatea este retrasa cu 50 de cm de la hotar catre propria proprietate nu prea mai aveti cum construi la calcan, va trebui refacut prioectul ca altfel intrati pe proprietatea domnului...
Intrebati de acest aspect la primarie...
Pe ortofotoplan se vede ca e construit pe limita de proprietate, dar din cadastru e depărtat 50 cm de limita de proprietate. Primăria zice cuplare la calcan. Ce pot face?
Poate ca primaria nu stie ultimele noutatii'
Povestirile si vedeti ce spun...