Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general APROBARE SITUATII FINANCIARE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

APROBARE SITUATII FINANCIARE

se poate publica o hotare privind aprobarea raportului administratorilor, raportul auditorului financiar si situațiile financiare ale Societății pentru anul 2018 cu mentiunea indicatorilor
aprobarea ca profitul aferent anului 2018 să nu fie distribuit, urmând a fi înregistrat în contul ”Rezultat reportat”.
acordarea de descărcare de gestiune membrilor Consiliului de Administrație al Societății pentru anul financiar 2018.
FARA aprobarea bugetului de venituri și cheltuieli pentru 2019.

Sa inteleg ca intrebarea este daca se poate aproba o hotarare prin care sa nu se aprobe nimic.
De regula exista o vorba "hartia suporta orice" - deci, teoretic - raspunsul ar fi afirmativ.

Ca modalitate practica - exista o ordine a lucrurilor : mai intai exista o propunere apoi o exprimare de vointa asupra propunerii existente. Daca nu se propune repartizare din profit (adica nu exista propunere) nu se poate exprima o parere decat pe cale negativa - mentiunea ca nu s-a hotarat asupra repartizarii profitului.
Daca se propune descarcarea de gestiune se poate lua o hotarare , daca nu se propune aprobarea bugetului - la fel ca si cu repartizarea din profit.

Cred ca pe niciunul din membrii CA nu il intereseaza contul in care se inregistreaza profitul nerepartizat.