Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

dividende

Pot repartiza acum, la iulie 2012, pe dividende ,o suma din rezerve?profitul anului 2011 l-am repartizat pe rezerve.Va rog , daca se poate sa-mi spuneti care sunt pasii,trebuie hotarare AGA?
La aceasta data ,deoarece ati repartizat profitul anului 2011 pe rezerve(banuiesc ca pe "alte rezerve" - cont 1068),fiind raportate si in notele explicative anexate la bilantul pe 2011 in aceasta forma,nu mai este posibila revenirea la repartizarea facuta.O repartizare pe dividende in orice perioada anului,prin hotarare AGA,era posibila numai pentru profitul
ramas nerepartizat in contul 1171.
si daca nu am sold la 1171? ce fac?imi este absolut necesar la banca?multumesc oricum
In conditiile date nu aveti dreptul la dividende.Vedeti si prevederile pct.248 din OMFP nr.
si totusi nu exista nicio cale , legala bineinteles, de a modifica destinatia repartizarii profitului?mie imi trebuie doar hotararea AGA in care sa scrie ca profitul s-a repartizat pe dividende, nu si banii in sine
Este imposibil de modificat acum destinatia repartizarii profitului.Documentele pe care le-ati scanat (proces verbal al AGA,propunerea de distribuire a profitului realizat,raportul administratorului si nota explicativa nr.3)si depus/anexat in format ZIP la bilantul pe anul 2011,nu au cum sa suporte modificari.Deja societatea dvs.ar fi trebuit sa fie in evidenta Administratiei Fiscale cu impozitul pe dividende datorat,daca ati fi repartizat din profitul net sume pentru dividende.