avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 407 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

dividende

Pot repartiza acum, la iulie 2012, pe dividende ,o suma din rezerve?profitul anului 2011 l-am repartizat pe rezerve.Va rog , daca se poate sa-mi spuneti care sunt pasii,trebuie hotarare AGA?
Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 14:04, 22 August 2012
La aceasta data ,deoarece ati repartizat profitul anului 2011 pe rezerve(banuiesc ca pe "alte rezerve" - cont 1068),fiind raportate si in notele explicative anexate la bilantul pe 2011 in aceasta forma,nu mai este posibila revenirea la repartizarea facuta.O repartizare pe dividende in orice perioada anului,prin hotarare AGA,era posibila numai pentru profitul
ramas nerepartizat in contul 1171.
si daca nu am sold la 1171? ce fac?imi este absolut necesar la banca?multumesc oricum
In conditiile date nu aveti dreptul la dividende.Vedeti si prevederile pct.248 din OMFP nr.
3055/2009.
si totusi nu exista nicio cale , legala bineinteles, de a modifica destinatia repartizarii profitului?mie imi trebuie doar hotararea AGA in care sa scrie ca profitul s-a repartizat pe dividende, nu si banii in sine
Este imposibil de modificat acum destinatia repartizarii profitului.Documentele pe care le-ati scanat (proces verbal al AGA,propunerea de distribuire a profitului realizat,raportul administratorului si nota explicativa nr.3)si depus/anexat in format ZIP la bilantul pe anul 2011,nu au cum sa suporte modificari.Deja societatea dvs.ar fi trebuit sa fie in evidenta Administratiei Fiscale cu impozitul pe dividende datorat,daca ati fi repartizat din profitul net sume pentru dividende.

Alte discuții în legătură

Inregistrari contabile alocare dividende din profitul anului 2013 irinuka2005 irinuka2005 Firma infiintata in 2013 microintreprindere,la sf anului realizeaza profit 50000 ron.Capital social 400 ron. Va rog sa mi spuneti: Nota de repartizare pe ... (vezi toată discuția)
Pierdere contabila microintreprindere simina_anca simina_anca Pana in 2009 societatea a fost platitoate de impozit microintreprindere, in 2010 platitoare de impozit pe profit, in 2011 din nou microintreprindere. In 2009 ... (vezi toată discuția)
Folosire cont 1068 maria19 maria19 Buna seara, In anul fiscal 2012 o societatea a inreg profit . , acest profit fiind repartizat pe alte rezerve , ct 1068. In anul fiscal 2013 soc a ... (vezi toată discuția)