Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... De ce locul meu de munca nu intra în categoria ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

De ce locul meu de munca nu intra în categoria "construcții"?

Bună ziua,vreau sa va întreb de ce locul meu de munca nu intra în categoria "construcții"?țin sa precizez ca lucrez in fabrica de ciment CRH,la o firma prestatoare de servicii,dar în incinta CRH,cei ce sunt angajați ai CRH au beneficiat deja de avantajul impozitului mai mic?
george-neagu, moderator
Ce cod CAEN are angajatorul dvs. ?
Cod CAEN 7820
Cod CAEN descriere:activitati de contractare,pe baze temporare,a personalului.

Codul CAEN mentionat de dvs. nu intra sub incidenta OUG 114/2018 care reglementeaza si salariul minim în sectorul construcții.
Va multumesc pt raspunsuri.
Dar,numai in tara noastra se poate întâmpla asa ceva,adica acelasi domeniu de lucru cu angajatii CRH,aceeași munca prestata,ei beneficiaza,eu si colegii mei,nu!
Conteaza codul CAEN cu care este inregistrata firma dvs. iar nu locul unde lucrati.

Puteti, de exemplu, sa faceti mentenanta IT fabricii de ciment iar asta nu inseamna ca lucrati in constructii pentru ca sunteti in acel spatiu.