avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 678 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... De ce locul meu de munca nu intra în categoria ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

De ce locul meu de munca nu intra în categoria "construcții"?

Bună ziua,vreau sa va întreb de ce locul meu de munca nu intra în categoria "construcții"?țin sa precizez ca lucrez in fabrica de ciment CRH,la o firma prestatoare de servicii,dar în incinta CRH,cei ce sunt angajați ai CRH au beneficiat deja de avantajul impozitului mai mic?
Ultima modificare: Joi, 8 August 2019
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:20, 14 August 2019
Ce cod CAEN are angajatorul dvs. ?
Cod CAEN 7820
Cod CAEN descriere:activitati de contractare,pe baze temporare,a personalului.

Codul CAEN mentionat de dvs. nu intra sub incidenta OUG 114/2018 care reglementeaza si salariul minim în sectorul construcții.
Va multumesc pt raspunsuri.
Dar,numai in tara noastra se poate întâmpla asa ceva,adica acelasi domeniu de lucru cu angajatii CRH,aceeași munca prestata,ei beneficiaza,eu si colegii mei,nu!
Conteaza codul CAEN cu care este inregistrata firma dvs. iar nu locul unde lucrati.

Puteti, de exemplu, sa faceti mentenanta IT fabricii de ciment iar asta nu inseamna ca lucrati in constructii pentru ca sunteti in acel spatiu.

Alte discuții în legătură

Oug 114/2018 suciu_diana suciu_diana Buna ziua, inteleg corect din OUG 114/2018 ca aceea reducere la plata contributiilor angajatilor se aplica codurile CAEN din grupele 41-43 sectiunea ... (vezi toată discuția)
Salariu minim în constructii oug 114/2018 pentru cod caen activitate principala sau secundară? cyan cyan In cazul în care o societate comerciala are cod CAEN 4222 pentru activitatea principala și cod CAEN 2511 in actul constitutiv ca activitate secundara, ... (vezi toată discuția)
Oug 114 din 2018 – scutire contributie la pilonul ii de pensii Cristian977 Cristian977 1) In OUG 114 din 2018 la articolul 1381 la punctul (2) se mentioneaza ca persoanele care muncesc in constructii si vor avea salariul 3000 lei brut vor fi ... (vezi toată discuția)