Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Care este ordinea procedurală în cazul dispunerii ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Care este ordinea procedurală în cazul dispunerii efectuării unei expertize medico-legale psihiatrice?

Care este ordinea procedurală în cazul în care se dispune efectuarea unei expertize medico-legale psihiatrice:
1. Obținerea consimțământului pentru efectuarea expertizei iar apoi efectuarea expertizei, cu sau fără privare de libertate
2. Internare nevoluntară (sau privare de libertate într-o altă formă) iar apoi obținerea consimțământului pentru efectuarea expertizei
3. Internare nevoluntară (sau privare de libertate într-o altă formă) iar apoi efectuarea expertizei, fără obținerea consimțământului
4. Efectuarea expertizei, fără obținerea consimțământului și fără privare de libertate, iar apoi pronunțarea unei hotărâri judecătorești în funcție de raportul expertizei

Codul de Procedură Penală
Art. 184
Expertiza medico-legală psihiatrică
(1) În cazul infracţiunilor comise de minorii cu vârsta între 14 şi 16 ani, în cazul uciderii sau vătămării copilului nou-născut ori a fătului de către mamă, precum şi atunci când organul de urmărire penală sau instanţa are o îndoială asupra discernământului suspectului ori inculpatului în momentul săvârşirii infracţiunii ce face obiectul acuzaţiei, se dispune efectuarea unei expertize medico-legale psihiatrice, stabilindu-se totodată termenul de prezentare în vederea examinării.
(2) Expertiza se efectuează în cadrul instituţiei medico-legale de către o comisie, constituită potrivit legii.
(3) Expertiza medico-legală psihiatrică se efectuează după obţinerea consimţământului scris al persoanei ce urmează a fi supusă expertizei, exprimat, în prezenţa unui avocat ales sau din oficiu, în faţa organului judiciar, iar în cazul minorului, şi în prezenţa ocrotitorului legal.
(4) În cazul în care suspectul sau inculpatul refuză în cursul urmăririi penale efectuarea expertizei ori nu se prezintă în vederea examinării la comisia medico-legală psihiatrică, organul de cercetare penală sesizează procurorul sau judecătorul de drepturi şi libertăţi în vederea emiterii unui mandat de aducere în scopul prezentării la comisia medico-legală psihiatrică. Dispoziţiile art. 265 alin. (4)-(9) se aplică în mod corespunzător.
(5) În cazul în care consideră că este necesară o examinare complexă, ce necesită internarea medicală a suspectului sau a inculpatului într-o instituţie sanitară de specialitate, iar acesta refuză internarea, comisia medico-legală sesizează organul de urmărire penală sau instanţa cu privire la necesitatea luării măsurii internării nevoluntare.

..............................................................................................................................................................
Zebedeu, utilizator