Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dreptul la pensie de urmaș
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dreptul la pensie de urmaș

Bună ziua! Am o prietenă văduva de patru ani, soțul ei murind in urma unui accident. Are doi copii și abia după vreo doi ani și-a făcut dosar pentru pensie, copiii primind pensia din momentul introducerii acțiunii. Ar dori sa știe dacă poate primi și din urma, mai exact de la data încetării din viața a soțului. Repet, ea a obținut pensie din momentul introducerii dosarului. Practic, a pierdut vreo doi ani. Mulțumesc!
In situaţia în care cererea a fost depusă cu depăşirea termenului de 30 de zile de la data decesului, pensia de urmaş se acordă şi se plăteşte de la data înregistrării cererii.