Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ma poate obliga Belgia sa platesc salvarea pt fiica ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ma poate obliga Belgia sa platesc salvarea pt fiica mea majora care a murit acolo intr.un accident?

Buna ziua!
O prietena a avut o fiica in Bruxelles si a fost accidentata mortal pe trecerea de pietoni. Ea nu era casatorita si muncea acolo la o firma care are un lant de magazile. Sigur ca toate transporturile fetei dupa accident s.au facut cu salvarea.
Acum i.a venit familiei sa plateasca aproape 700 euro pt ca s.a folosit salvarea, si fata fiind moarta, nu mai putea plati.
Intrebarea mea este daca sunt/pot fi parintii obligati sa plateasca acei bani, fiica lor fiind majora(30ani)? Pot fi obligati parintii sa plateasca orice alta taxa care ar putea veni pentru fiica lor?
Multumesc frumos!
flori54, utilizator