Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Licitație societate în faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Licitație societate în faliment

Bună ziua, O societate aflată în faliment a scos la vânzare, de 10 ori, un imobil constituit din teren și clădire. Creditorii societății sunt finanțele și primăria. Nu au fost oferte de cumpărare.
În ce condiții poate să scadă prețul solicitat la vânzare? Creditorii pot fi de acord cu scăderea prețului?
Mulțumesc.
Pe scurt, lichidatorul judiciar convoaca adunarea creditorilor avand ca punct pe ordinea de zi aprobarea scaderii pretului de pornire a licitatiei.
Daca se aproba, lichidatorul judiciar va organiza o licitatie cu pretul de pornire dupa cum a fost aprobat.

Sper sa va fie de folos informatiile.