avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 285 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechimea in munca - plata la salariu mai tarziu cu o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechimea in munca - plata la salariu mai tarziu cu o luna

Buna ziua. Incepand cu data de 1 septembrie 2004 m-am angajat in invatamant si nu am avut perioade de pauza. Am depus o cerere prin care am specificat ca incepand cu 1 septembrie 2019 trec la 15-20 ani vechime in munca si mi s-a spus ca nu pot beneficia de drepturile salariale incepand cu septembrie 2019, ci incepand cu 1 octombrie 2019(adica plata pe noiembrie 2019), deoarece asa e legea. As dori sa imi spuneti care este legea despre care mi-a spus secretatra scolii. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: sandyprs , utilizator 15:32, 14 Septembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea 153/2017
art.10
....
(5) Gradația obținută se acordă cu începere de la data de întâi a lunii următoare celei în care s-au împlinit condițiile de acordare.
....

[ link extern ]
Va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spor stabilitate invatamant ptr cadre didactice auxiliare 2017 ContSters444307 ContSters444307 Buna ziua, Sunt cadru didactic auxiliar (laborant) de pe data de 13 septembrie 2007 intr-un colegiu tehnic. Conform legii actuale a salarizarii in invatamant ... (vezi toată discuția)
Spor vechime CONS. JURIDIC CONS. JURIDIC Care este momentul in care se aplica prevederile art. 10 din legea nr. 153/2017 - Legea salarizarii bugetare ? Cum se diferentiaza salariatii functie de ... (vezi toată discuția)
Trecerea la alta transa de salarizare Elenadelia Elenadelia Buna ziua! Lucrez in invatamant din 2003 fara intrerupere si anul acesta scolar am trecut in al 16-lea an vechime. Abia acum mi-am dat seama ca trebuie sa ... (vezi toată discuția)