Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechimea in munca - plata la salariu mai tarziu cu o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechimea in munca - plata la salariu mai tarziu cu o luna

Buna ziua. Incepand cu data de 1 septembrie 2004 m-am angajat in invatamant si nu am avut perioade de pauza. Am depus o cerere prin care am specificat ca incepand cu 1 septembrie 2019 trec la 15-20 ani vechime in munca si mi s-a spus ca nu pot beneficia de drepturile salariale incepand cu septembrie 2019, ci incepand cu 1 octombrie 2019(adica plata pe noiembrie 2019), deoarece asa e legea. As dori sa imi spuneti care este legea despre care mi-a spus secretatra scolii. Va multumesc.
Legea 153/2017
art.10
....
(5) Gradația obținută se acordă cu începere de la data de întâi a lunii următoare celei în care s-au împlinit condițiile de acordare.
....

[ link extern ]
Va multumesc.