Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Modificare legea insolventei
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Modificare legea insolventei

Ma intereseaza daca modificarile/completarile la legea insolventei 85/2014 efectuate prin OUG nr. 88 din 27 septembrie 2018 pentru modificarea si completarea unor acte normative in domeniul insolventei si a altor acte normative, se aplica si la dosarele aflate pe rol sau doar la cele care au inceput dupa publicarea odonantei?
Unele da, altele ba.

Ce va intereseaza exact?
S-a schimbat lichidatorul judiciar. Acum el doreste sa convoace AGA prin care sa numeasca administratoul special.
Ordonanata a introdus: La articolul 52, dupa alineatul (1) se introduce un nou alineat, alineatul (2), cu urmatorul cuprins:
"(2) Nu poate fi desemnata ca administrator special o persoana fizica sau juridica care are si calitatea de creditor.

Se aplica aceasta noua prevedere?
Nu se aplica procedurilor incepute inainte de intrarea in vigoare a OUG 88.

Sper sa va fie de folos informatiile.
Multumesc!
Cine stabileste remuneratia administratorului special si din ce fonduri se plateste?
olaroiu, utilizator
Cum se voteaza la o AGA?
ex. participa 20 de actionari, unul din cei 20 detine 80% din actiuni, ceilalti 19 retul de 20%.
Cel care detine 80% se voteaza singur ca administrator special, toti ceilalti voteaza alta persoana.
Lichidatorul judiciar ,cel prezideaza sedinta, il numeste administrator special pe cel care s a votat singur pe principiul ca ii actionar majoritar.
Ii corect?
olaroiu, utilizator