Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare pamant - certificat de mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare pamant - certificat de mostenitor

Buna ziua,

Sunt in urmatoarea situatie: strabunicul meu (tatal bunicului meu) a avut un titlu de proprietate pe o suprafata totala de 3 hectare, dupa moartea celui din urma, suprafata de pamant respectiva trebuie impartita in 2 ( bunicul meu avand si o sora). Lucrul acesta este mentionat pe titlul de proprietate, ½ bunicul meu, si ½ sora lui.
Problema este urmatoarea: Titlul de proprietate este impartit pe 2 suprafete: tarlaua x, parcela y, - 2 hectare, si tarla z, parcela w, 1 ha. Bunicul meu a murit, in momentul de fata nu stiu daca s-a stabilit suprafata EXACTA care ramanea bunicului meu ( daca 1 hectar din cele 2,si 0,5 hectare din suprafata de 1 hectar, sau 1,5 hectare din suprafata de 2 hectare).
Tatal meu s-a prezentat la un birou notarial, s-a intocmit certificat de mostenitor, in care, printre altele, este mentionat
“(…) Masa succesorala. Dreptul de proprietate asupra terenurilor (….)
- o cota parte de ½ din dreptul de proprietate asupra terenului arabil in suprafata de 30.000 m.o. situate in exttravilan, astfel : suprafata de 20.000 in tarlaua x, parcela 6 si 10.000 in tarlaua z, parcela w. “

Au calitatea de mostenitori egali:
- Ionescu Adrian ( tatal meu), in calitate de fiu caruia ii revine o cota de ¾ din masa succesorala. “
- Ionescu Viorica ( bunica mea, mama tatalui meu), in calitate de sotie, ce ii revine o cota de ¼ din masa succesorala

Spuneti-mi va rog, daca in baza acestui certificat de mostenitor,. Tatal meu poate vinde suprafata care trebuia sa-i revina bunicului meu. Mentionez ca am vazut pe majoritatea avizierelor de la primarii anunturi de genul asta cu “ vand ¾ din suprafata de ….”, nefiind mentionata exact tarlaua, si parcela care este la vanzare, ci suprafata totala si cu cota aferenta ¾.

Va multumesc.
Pentru stabilirea exactă, ar trebui ca bunicul și sora lui să încheie un act de partaj.
Abia la partaj se împart concret bunurile, până atunci, sunt coproprietari in indiviziune.
In momentul de fata toate terenurile de pe titlu apartin tatălui + bunicii (1/2) si surorii bunicului (1/2).
Ceea ce înseamnă că nu, tata nu poate vinde nimic singur. Cel mult isi poate înstrăina cota de 3/4 din jumatate, adică 3/8
Dar întregul drept de proprietate, nu.
Bunicul este mort, iar sora lui nu mai tinem legatura cu ea. Ok, dar daca convine de comun acord cu bunica mea, adica, 3/4 din partea tatalui meu, si 1/4 din partea bunicii mele, in total 1/2 din intreg actul de proprietate. Avand in vedere faptul ca cele 2 terenuri, tarla x, parcela y - 2 hectare, respectiv tarla z, parcela w, NU SUNT IMPARTITE EXACT, totusi, se poate vinde 1,5 hectare in cazul aceesta? In acest caz, cum este stabili terenul exact care va fi vandut, intrucat sunt 2 terenuri.
Va multumesc.
Nu se poate vinde ABSOLUT nimic fără acordul tuturor celor 3 coproprietari (tata, bunica și sora bunicului).
Dacă doriți să vindeți numai o portiune de teren (De exemplu, 1000 mp dintr-o parcela), trebuie încheiat un act de dezmembrare, tot cu acordul tuturor celor 3 și ulterior tot împreună să vândă.
Delimitarea părții fiecăruia se face doar la partaj, ceea ce e bine să faceți cât sora bunicului încă este în viața. Altfel, la decesul acestia va trebui dezbătută succesiunea și partajul să fie încheiat cu moștenitorii acesteia.
Dacă nu puteti ajunge la un consens, contactați un avocat și va adresați instanței pentru ieșirea din indiviziune.
Mai exact, o chemați pe sora bunicului in judecata.
Multumesc mult pentru indrumare.

Cu toate acestea, am gasit un contract de arendare, pe suprafata de 3 hectare ( titlul de proprietate care trebuia impartit la cei doi fii, respectiv bunicul si sora bunicului meu), care este incheiat intre doar intre BUNICUL meu, si ARENDAS, pe INTREAGA SUPRAFATA DE 3 HECTARE, in conditiile in care titlul de proprietate ii apartinea in proportie 1/2 bunicului meu, el dand in arena intreaga suprafata..
Este un contract gasit prin casa, nu pot sa-mi dau seama in ce Baza a semnat acest contract. Este posibil ca partajul sa fi fost facut, iar noi sa nu fi gasit niciun act prin casa? Se poate verifica lucrul acesta ? Daca da, mai exact unde pot afla?
Va multumesc!

raluk0207 a scris:

Nu se poate vinde ABSOLUT nimic fără acordul tuturor celor 3 coproprietari (tata, bunica și sora bunicului).
Dacă doriți să vindeți numai o portiune de teren (De exemplu, 1000 mp dintr-o parcela), trebuie încheiat un act de dezmembrare, tot cu acordul tuturor celor 3 și ulterior tot împreună să vândă.
Delimitarea părții fiecăruia se face doar la partaj, ceea ce e bine să faceți cât sora bunicului încă este în viața. Altfel, la decesul acestia va trebui dezbătută succesiunea și partajul să fie încheiat cu moștenitorii acesteia.
Dacă nu puteti ajunge la un consens, contactați un avocat și va adresați instanței pentru ieșirea din indiviziune.
Mai exact, o chemați pe sora bunicului in judecata.

La Primărie. Oricum nu are relevanță foarte mare, nefiind un act de dispozitie.