Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... litigiu de munca - declinare de competenta la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

litigiu de munca - declinare de competenta la judecatorie. taxa judiciara de timbru???

se calculeaza taxa judiciara de timbru pentru litigiu de munca? :O

este vorba despre o plangere pentru ''obligatia de a face'' - respectiv restituirea carnetului de munca cu inscrisurile la zi si plata de daune . Dupa peste 1an si ceva obtinem carnetul de munca si intrucat nu am renuntat la daune, s-a declinat compententa in favoarea judecatoriei ... dupa vreo 5 amanari pt angajare aparator sau pt ca parata sa depuna probe , timp in care nu apar elemente noi in dosar, acum obtine o noua amanare pt calculul taxei de timbru judiciar#-o nu deriva din litigiu de munca???? nu trebuia sa fie fara taxe de timbru????

dupa ce metoda se calculeaza??? e corect??? obiectul dosarului in judecatorie a ramas tot obligatie de a face, nu a fost actiune separata:((

nu mai inteleg nimic, va rog lamuriti-ma:hammer:

Depinde ce se intelege prin litigiu de munca ? ... potrivit legii, conflictele dintre salariati si unitatile la care sunt incadrati, cu privire la interesele cu caracter profesional, social sau economic ori la drepturile rezultate din desfasurarea raporturilor de munca, sunt conflicte de munca.

Refuzul unui angajator de a elibera un carnet de munca constituie conflict de drepturi, potrivit Legii nr.168/1999.
Prin raportare la art.281 C.mun. coroborat cu art.285 C.mun., aceasta actiune este supusa taxei judiciare de timbru si timbrului judiciar.
Iar competenta e judecatoria, nu Tribunalul.
av.antoanelageaman a scris:

Iar competenta e judecatoria, nu Tribunalul.

judecatoria in a carei raza teritoriala isi are sediul unitate :)

av.antoanelageaman a scris:

Iar competenta e judecatoria, nu Tribunalul.

multumesc #-o, chiar am specificat ca s-a declinat competenta de la tribunal la judecatorie

nu stiu ce sa ma fac caci e mult taxa de timbru la 200mil ... si nu e sigur ca castiga :O:((
new_2009, utilizator
In cazul in care nu va plati taxa i se va anula cererea ca netimbrata.