avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... litigiu de munca - declinare de competenta la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

litigiu de munca - declinare de competenta la judecatorie. taxa judiciara de timbru???

se calculeaza taxa judiciara de timbru pentru litigiu de munca? :O


este vorba despre o plangere pentru ''obligatia de a face'' - respectiv restituirea carnetului de munca cu inscrisurile la zi si plata de daune . Dupa peste 1an si ceva obtinem carnetul de munca si intrucat nu am renuntat la daune, s-a declinat compententa in favoarea judecatoriei ... dupa vreo 5 amanari pt angajare aparator sau pt ca parata sa depuna probe , timp in care nu apar elemente noi in dosar, acum obtine o noua amanare pt calculul taxei de timbru judiciar#-o nu deriva din litigiu de munca???? nu trebuia sa fie fara taxe de timbru????

dupa ce metoda se calculeaza??? e corect??? obiectul dosarului in judecatorie a ramas tot obligatie de a face, nu a fost actiune separata:((

nu mai inteleg nimic, va rog lamuriti-ma:hammer:

Cel mai recent răspuns: new_2009 , utilizator 09:16, 2 Decembrie 2009
Depinde ce se intelege prin litigiu de munca ? ... potrivit legii, conflictele dintre salariati si unitatile la care sunt incadrati, cu privire la interesele cu caracter profesional, social sau economic ori la drepturile rezultate din desfasurarea raporturilor de munca, sunt conflicte de munca.

Refuzul unui angajator de a elibera un carnet de munca constituie conflict de drepturi, potrivit Legii nr.168/1999.
Prin raportare la art.281 C.mun. coroborat cu art.285 C.mun., aceasta actiune este supusa taxei judiciare de timbru si timbrului judiciar.
Iar competenta e judecatoria, nu Tribunalul.
av.antoanelageaman a scris:

Iar competenta e judecatoria, nu Tribunalul.


judecatoria in a carei raza teritoriala isi are sediul unitate :)

av.antoanelageaman a scris:

Iar competenta e judecatoria, nu Tribunalul.


multumesc #-o, chiar am specificat ca s-a declinat competenta de la tribunal la judecatorie

nu stiu ce sa ma fac caci e mult taxa de timbru la 200mil ... si nu e sigur ca castiga :O:((
Ultima modificare: Luni, 30 Noiembrie 2009
new_2009, utilizator
In cazul in care nu va plati taxa i se va anula cererea ca netimbrata.

Alte discuții în legătură

Valoarea timbru judiciar litigii de munca Mara 30 Mara 30 Va rog sa-mi spuneti si mie care e valoarea timbrului judiciar pentru litigii de munca.Stiu ca e sctuita de taxa de timbru dar nu si de timbru judiciar. (vezi toată discuția)
Litigiu de munca - actiune civila tomamarin tomamarin Ce titlu trebuie sa aiba actiunea civila prin care solicit plata drepturilor salariale restante si a concediului si prin care solicit si despagubiri morale pt ... (vezi toată discuția)
Imi spuneti va rog ca reclamant in litigiu cu protectia copilului ... OLIMPIUCLAUDIU OLIMPIUCLAUDIU Imi spuneti va rog ca reclamant in litigiu cu Protectia Copilului si Primarie, am fost scutit de taxa de timbru prin acordarea de ajutor public judiciar pe ... (vezi toată discuția)