Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Grupe de muncă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Grupe de muncă

Buna ziua,

Există un decret in 1990 unde sunt specificate meseriile care intra in grupa 1 si 2 de munca. Mai concret ma interesează dacă din instituțiile de cultură muzicale, gen filarmonici, opere exista functii care se încadrează în grupa 1 si 2 de munca si care sunt acestea!?
Este vorba despre Decretul-lege nr. 114/1990 privind încadrarea unor categorii de salariați în grupele I și II de muncă (În vigoare de la 02 aprilie 1990 până la 31 martie 2001, fiind abrogat prin Lege 19/2000)

Art. 1
(1) Personalul artistic care a lucrat în instituții de artă, în funcțiile prevăzute în anexa nr. 1, se încadrează în grupa I de muncă.
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am inteles, dar mai este valabil acest decret ? Sau anumite meserii s-au scos din anexa?

Cornel Vasile a scris:

Este vorba despre Decretul-lege nr. 114/1990 privind încadrarea unor categorii de salariați în grupele I și II de muncă (În vigoare de la 02 aprilie 1990 până la 31 martie 2001, fiind abrogat prin Lege 19/2000)

Art. 1
(1) Personalul artistic care a lucrat în instituții de artă, în funcțiile prevăzute în anexa nr. 1, se încadrează în grupa I de muncă.
[ link extern ]

A fost abogat incepand cu 01.04.2001.

Legea 263/2010
art. 30
(1) În sensul prezentei legi, locurile de muncă în condiții speciale sunt cele din:
....
f) activitatea artistică desfășurată în profesiile prevăzute în anexa nr. 4.
....

Anexa nr. 4
LISTA cuprinzând profesiile din activitatea artistică ale căror locuri de muncă se încadrează în condiții speciale
1. Balerin
2. Dansator

3. Acrobat
4. Jongler
5. Clovn
6. Călăreț de circ
7. Dresor de animale sălbatice
8. Solist vocal de operă și de operetă
9. Instrumentist la instrumente de suflat

10. Cascador
Pentru perioada 02.04.1990 - 31.03.2001 sunt aplicabile si beneficiati de aceste prevederi.
Sunt aceleasi meserii si in Decret si in Lege...nu s-a scos nimic.

Despre ce meserie este vorba ?
Cornel Vasile, Consilier juridic