Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Grupe de muncă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Grupe de muncă

Buna ziua,

Există un decret in 1990 unde sunt specificate meseriile care intra in grupa 1 si 2 de munca. Mai concret ma interesează dacă din instituțiile de cultură muzicale, gen filarmonici, opere exista functii care se încadrează în grupa 1 si 2 de munca si care sunt acestea!?
Este vorba de meseria de Artist Liric si cea de Corist.
Sunt aceste meserii incadrate in grupa 1 sau 2?

Cornel Vasile a scris:

Sunt aceleasi meserii si in Decret si in Lege...nu s-a scos nimic.

Despre ce meserie este vorba ?

Grupa a II-a

Decretul-Lege 114/1990
Art. 2
Personalul artistic care a lucrat în instituții de artă, în funcțiile prevăzute în anexa nr. 2, se încadrează în grupa II de muncă.

Anexa 2 - PERSONALUL ARTISTIC din instituțiile de artă care se încadrează în grupa II de muncă
- solist vocal (altul decît cel de la operă și operetă)

- concert-maestru

- instrumentist (altul decît cel de la instrumente de suflat)

- corist

- crainic televiziune

- actor

- sufleur

- mînuitor de păpuși și marionete

- maestru de balet și dansuri

- dresor (altul decît pentru animale sălbatice)

- iluzionist.
Cornel Vasile, Consilier juridic