Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparatie acoperis bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparatie acoperis bloc

Bună ziua. Dacă deţinem un apartament la etajul 4 şi dorim să inlocuim învelitoarea blocului pentru că ne plouă în casă avem nevoie de autorizaţie de construcţie cu proiect sau doar autorizaţie, deasemenea cu se suportă aceste cheltuieli fiind spaţiu comun pentru locatari. Noi l-am cumpărat acoperit însă blocul iniţial a fost construit în anii 70 fără acoperiş. Vechii prorietari ( e vorba de 4 apartamente pe o scara) au acoperit, însă nu deţinem nici un proiect sau autorizaţie . De la asociaţie ni se zice că trebuie proiect ( aşa cere primăria) . Structura acoperişului este deja făcută noi schimbăm doar învelitoarea deci dacă ne puteţi ajuta cu o bază legală eventual să ne putem documenta. Mulţumim anticipat.
Buna ziua,
Teoretic nu aveti nevoie, daca doar schimbati cartonul/tabla...
Dar de ce nu faceti toate astea prin asociatie, este treaba dumnealor...
Trebuie sa aveti in vedere aspectul esential ca acoperisul fiind executat fara formalitati legale,pentru a indeparta eventuala situatii neplacute este de preferat sa intrati in legalitate sa parcurgeti procedura de realizare proiect,autorizatie constructie,certificat de urbanism
Daca obtineti formalitatile legale atunci constructia nu mai intra in responsabilitatea dv ci devine parte comuna ,asociatia de proprietari fiind obligata sa o administreze si sa intretina starea tehnica