avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 189 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Autorizatie inlocuire invelitoare acoperis
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Autorizatie inlocuire invelitoare acoperis

Buna ziua
Asociatia de proprietari doreste sa inlocuiasca invelitoarea unui acoperis deteriorat sa dea tigla jos si sa puna tigla metalica.pe aceiasi structura
Va rog sa mi spuneti daca e necesara autorizatie de la urbanism pentru aceasta invelitoare
Anul trecut am mai facut acelasi lucru la un alt bloc .iar d-l de la Urbanism ne a comunicat ca nu este necesara autorizatie, ca nu se schimba structura acoperisului
Acum la urbanism este un alt functoinar care ,ne a comunicat ca trebuie proiect, expertza si autorizatie
Va rog respectuos sa ma lamuriti si care esste articolul din lege.
Cu multumiri
Niculina Popa
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:11, 30 August 2019
Pai draga doamna, noi aici pe forum, suntem mai catolici decat functionarul de la urbanism?
Asociatia dvs. notifica primaria - biroul de urbanism, va expuneti chestiunea si dumnealor au sa va raspunda in scris (intr-un timp rezonabil, zic eu).
Chestiunea cu acoperisurile nu este atat de simpla precum cred unii - drept dovada sunt numeroasele evenimente petrecute in mai toate orasele Romaniei...
Succes!
Pentru analiza si eventual raspuns la obiect este necesar sa furnizati date relevante concrete
Afirmati
sa dea tigla jos

Ce fel de tigla exista actualmente ?
daca este tigla metalica si se intentioneaza numai inlocuirea cu tigla metalica respectiv nu se impune refacerea structurii,nu trebuie autorizatie de constructie
daca insa este tigla de carton sau azbociment se impune refacerea structurii a suportului pe care se aplica tigla,respectiv trebuie expertiza tehnica,proiect tehnic autorizatie de cosntructe certificat de urbanism
Ultima modificare: Vineri, 30 August 2019
ynocentta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. locuiesc intrun bloc, care are 12 apartamente, 3 pe ... kssz kssz Buna ziua. Locuiesc intrun bloc, la care acoperisul este de tip casa, adica grinzi, si tigle ceramice, care este intro stare FF proatsa... Sa presupunem ca ... (vezi toată discuția)
Acoperis pentru bloc Andalia Andalia Buna ziua, As avea si eu o intrebare.Locuiesc intr-o asociatie de proproetari constituita din 3 scari si exista vesnica problema a acoperisului.La scara ... (vezi toată discuția)
Autorizatie de construire e sau nu necesara cand schimbi tigla ceramia cu tigla metalica? lmarculescu lmarculescu o asociatie de proprietari Intentioneaza sa schimbe tigla ceramica cu tigla metalica. Pentru a schimba materialul de constructie e nevoie de autorizatie de ... (vezi toată discuția)