Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Autorizatie inlocuire invelitoare acoperis
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Autorizatie inlocuire invelitoare acoperis

Buna ziua
Asociatia de proprietari doreste sa inlocuiasca invelitoarea unui acoperis deteriorat sa dea tigla jos si sa puna tigla metalica.pe aceiasi structura
Va rog sa mi spuneti daca e necesara autorizatie de la urbanism pentru aceasta invelitoare
Anul trecut am mai facut acelasi lucru la un alt bloc .iar d-l de la Urbanism ne a comunicat ca nu este necesara autorizatie, ca nu se schimba structura acoperisului
Acum la urbanism este un alt functoinar care ,ne a comunicat ca trebuie proiect, expertza si autorizatie
Va rog respectuos sa ma lamuriti si care esste articolul din lege.
Cu multumiri
Niculina Popa
Pai draga doamna, noi aici pe forum, suntem mai catolici decat functionarul de la urbanism?
Asociatia dvs. notifica primaria - biroul de urbanism, va expuneti chestiunea si dumnealor au sa va raspunda in scris (intr-un timp rezonabil, zic eu).
Chestiunea cu acoperisurile nu este atat de simpla precum cred unii - drept dovada sunt numeroasele evenimente petrecute in mai toate orasele Romaniei...
Succes!
Pentru analiza si eventual raspuns la obiect este necesar sa furnizati date relevante concrete
Afirmati
sa dea tigla jos

Ce fel de tigla exista actualmente ?
daca este tigla metalica si se intentioneaza numai inlocuirea cu tigla metalica respectiv nu se impune refacerea structurii,nu trebuie autorizatie de constructie
daca insa este tigla de carton sau azbociment se impune refacerea structurii a suportului pe care se aplica tigla,respectiv trebuie expertiza tehnica,proiect tehnic autorizatie de cosntructe certificat de urbanism
ynocentta, utilizator