avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 295 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... adunare generala
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

adunare generala

dorim sa facem o sedinta la bloc, presedintele refuza, comitetul nu face nici un demers pt ca presedinta nu vrea, prima si singura sedinta din anul 2019 a fost in februarie.

singura varianta este prin strangere de semnaturi. legea zice asa" Convocarea adunarii generale de catre un grup de 20% din numarul proprietarilor trebuie precedata de o „intelegere” intre proprietarii respectivi. "

ce se intelege prin "Convocarea adunarii generale de catre un grup de 20% din numarul proprietarilor?????
avem 38 de apartamente, ce se ia in calcul, o semnatura per apartament, sau daca acel ap are 2 proprietari, trebuie de la amandoi?
Cel mai recent răspuns: adamar , utilizator 07:50, 4 Octombrie 2019
50% + 1 din nr apartamentelor din bloc
Buna ziua,
In cazul dvs. trebuie ca minim 8 proprietari sa se organizeze pentru a putea convoca o adunare generala.
Acestia trebuie sa respecte metoda de convocare specificata in lege ( tabel convocator sau scrisoare recomandata cu continul declarat)
Gasiti prevederile in legea 196/2018, incepand cu art. 45
deci daca la 4 ap sunt practic 8 proprietari, sot sotie, e suficient? nu trebuie de la 8 apartamente?!

da da, cu tabel convocator facem
Eu zic sa fie 8 apartamente, in legislatie se face referire la proprietari, nu scrie nimic legat de coproprietari...
Daca nu semneaza tabelui ii convocati prin scrisoare recomandata, cu continut declarat.
pai daca is sot sotie, de ce ar fi co proprietari? nu au 50-50%?

oricum ia-u semnatura per ap, chit ca ambii is pe contract. cu cota 50-50 deci ambii proprietari

Alte discuții în legătură

Convocator ședința adunarea generală a proprietarilor Dragos248 Dragos248 Buna ziua, convocatorul ședinței de adunare generală a proprietarilor a fost transmis via mediu informare Watap, pe grupul blocului din asociația de ... (vezi toată discuția)
Bună seara la noi în bloc e o situație dificila. suntem asociație ... Ianit Ianit Bună seara La noi în bloc e o situație dificila. Suntem asociație de proprietari, eu ca proprietar al unui apartament am sesizat câteva nereguli vizavi ... (vezi toată discuția)
Cum se poate schimba, în regim de urgență, președintele asociației de proprietari? diana-maracineanu diana-maracineanu Am nevoie de temeiul legal pentru informatiile de mai jos (daca exista): -pentru a schimba presedintele de bloc , care este termenul minim si forma de ... (vezi toată discuția)