Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contractul colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contractul colectiv de munca

Buna ziua, lucrez la o instituție privata, care a avut încheiat contract colectiv de muncă.
Din iunie 2019 s-au demarat tratative pt încheierea unui nou contract colectiv de muncă.. însă am primit un răspuns că s-ar dori renunțarea la acest contract.
Nu înțeleg de ce ministerul muncii a lăsat ca acest contract sa nu mai fie obligatoriu pt toate firmele indiferent că sunt de stat sau private..
Regulamentul intern îl pot modifica după bunul plac, oricand..
Putem fi obligați să semnăm ca reprezentanți din partea angajatilor, că suntem de acord cu propunerea lor?
Putem semna în numele angajaților, fără să îi consultam prin vot?
Vă rog să mă ajutați cu un răspuns. Angajatorul privat poate face ce vrea?! :(
Mulțumesc
misa2002_2006, utilizator
Nu sunteti obligati sa semnati numai ce vrea angajatorul ... nu ministerul muncii s-a opus incheierii unui c.c.m. la nivel national ... Legea 62 a dialogului social a fost adoptata in 2011 ...